Израел размислува за копнена офанзива на Појасот Газа

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц нареди десет резервни единици на погранична патрола да бидат ангажирани за помош на полицијата во спречување на судири во арапско-еврејските градови низ земјата.

Во соопштението од кабинетот на Ганц се наведува дека тој нема да дозволи војниците на израелските Одбранбени сили да ги извршуваат полициските обврски во градовите, но на полицијата ќе ѝ биде пружена логистичка помош, пишува The Times of Israel. Министерот истакна дека во земјата е вонредна состојба и големи засилувања ќе бидат итно испратени да воведат закон и ред.

Генералштабот на израелската армија денеска ќе разгледа одобрување на евентуална копнена офанзива на Појасот Газа, најави портпаролот на војската Хидај Зиберман. Плановите за офанзива, во кои се вклучени дивизиите Газа и Јужна команда, би можеле потоа да бидат проследени на разгледување до израелското политичко раководство.

Речиси 100.000 Палестинци се собраа утрово во џамијата Ал-Акса во Источен Ерусалим за да извршат молитва за Рамазан бајрам. Многумина носеле палестински знамиња, а некои и транспаренти на кои се повикува на мир и победа во судирите.

Израел истрела ракети кон градот Газа, а движењето Хамас рано изутринава одговори со гранатирање на Тел Авив и Ерусалим.

Вкупниот број на загинати од понеделникот, кога ескалираше ситуацијата, достигна 67 лица во Појасот Газа, меѓу кои има и 16 деца, и седум жртви во Израел. 

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Свет

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Read more

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Read more

Вакцината на кубанските експерти покажа ефикасност од 92,28 отсто

Read more

Дутерте: Или ќе се вакцинирате или одите во затвор

Read more
 

Вести

Џабе бурната дискусија, Македонија повторно извиси за ЕУ

Читај повеќе

Усвоен предлогот за намалување на ДДВ за електрична енергија за домаќинства

Читај повеќе

37°C измерени во Демир Капија, од утре натпросечни температури

Читај повеќе

Двајца Грци и двајца Македонци обвинети за лажен стечај на фирма од Битола

Читај повеќе

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Читај повеќе

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Читај повеќе

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Читај повеќе

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Читај повеќе