Израел уби 270 Палестинци во операција за спасување заложници

Макфакс
/ 11.06.2024 / 14:58

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации денеска соопшти дека убиствата на цивили во Газа за време на израелската операција за ослободување четворица заложници од густо населената област би можеле да бидат воени злосторства.

Во саботата Израел изврши копнена операција со воздушна поддршка во центарот на станбената населба Газа во областа Нусејрат. Заложниците биле држени во два одвоени стана, соопшти израелската армија.

Здравствените власти во Газа соопштија дека повеќе од 270 Палестинци биле убиени во операцијата.

„Начинот на кој беше извршена операцијата во толку густо населена област сериозно бара истрага за тоа дали израелските сили ги почитувале принципите на разликување, пропорционалност и претпазливост – утврдени во меѓународното право“, рече портпаролот Џереми Лоренс.

Лоренс додаде дека одлуката на вооружените групи да држат заложници во толку густо населена област „ги загрозува животите на палестинските цивили, како и на самите заложници“. „Сите овие дејства на двете страни може да бидат воени злосторства“, рече тој.

За време на терористичкиот напад врз Израел на 7 октомври, Хамас киднапираше речиси 250 заложници. Повеќе од стотина од нив беа ослободени во замена за 240 палестински затвореници од Израел како дел од договорот во ноември.

Според израелските податоци, во Појасот Газа има уште 116, од кои 40, кои Израел ги прогласи за мртви во отсуство.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе