Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Научниците развија биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух.

Пластиката е голем проблем во светот, а на некои места е значајна причина за поплавување. Поради фактот што пластичните полимери не се распаѓаат лесно, овој вид на загадување може да ги „заглави“ реките. Ако пластиката стигне до морето, таа завршува во огромни лебдечки полиња со ѓубре.

За да се решат проблемите со загадувањето со пластичен отпад, научниците развија разградлива пластика што се распаѓа откако ќе биде изложена на сонце и воздух само седум дена. Ова е огромно подобрување во однос на фактот дека се потребни децении, па дури и векови за распаѓање на пластиката што се употребува денес.

Научниците објавија детали од студијата во Journal of the American Chemical Society (JACS) за разградливата пластика што на сонце се претвора во сукцинска (килибарна) киселина, природна нетоксична мала молекула што остава микропластични фрагменти во околината. Научниците користеле нуклеарна магнетна резонанца (NMR) и хемиска сектроскопија за да ги демонстрираат своите откритија на пластиката, полимер на база на нафта.

Авторите на студијата рекоа дека разградливата пластика може да се меша со друга пластика за да се произведат потрајни предмети, а покрај тоа ќе биде полесно разградлива.

Разградливата пластика може да биде особено корисна во електрониката. Кога се користи, пластиката ќе биде затворена во електронски уред и заштитена од воздух и сончева светлина за да може да трае со години. Сепак, по транспортот до депонијата, уредот би се скршил, а пластиката би била изложена на сонце и воздух и ќе се распадне за неколку дена.

Пластичниот нуспроизвод, килибарна киселина, исто така, може да се рециклира за комерцијална употреба во фармацевтската и прехранбената индустрија. Неодамна, развиен е метод во кој биоразградливата пластика се претвора во авионско гориво.

Биоразградливите пластики се чекор напред во борбата против пластичниот отпад, но треба да се стори многу повеќе бидејќи 10 милиони тони пластичен отпад завршуваат секоја година во океаните.

Комерцијализацијата на новата пластика се очекува за пет до десет години.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе