Извини Маск, вселенскиот интернет и не ти е така брз

SpaceX ја започна бета-фазата од тестирање на сателитите Starlink кои ќе овозможат интернет низ целиот свет.

Ако не сте запознаени со оваа компанија, таа е основана од Елон Маск, а проектот Starlink има за цел да направи со coѕвездие од сателити што ќе обезбеди интернет до недостапни и рурални области.

Оваа недела беа лансирани уште 60 ракети, а вкупниот број на сателити испратени со ракетите Falcon околу планетата Земја е околу 900! Сите оние кои беа заинтересирани за овој интернет можеа да се пријават на нивниот сервис, а од оваа недела почна и рекламирањето на „интернетот на Маск“.

Па, колку ќе чини овој интернет? Под слоганот Better than nothing Beta, се појавија фотографии кои ги споделија сите оние кои добиле e-mail од оваа компанија. Судејќи според тие слики, месечната претплата на Starlink интернетот е 99 американски долари. Корисникот треба да плати дополнителни 499 долари за да ја добие целата опрема. За тие пари ќе добие сателит, монтажен статив и Wi-Fi рутер.

URL

Се појави и апликација Starlink за Android и iOS уреди на Google Play Store, односно App Store.

„Како што можете да видите во насловот, се обидовме да ги намалиме вашите првични очекувања“, стои на почетокот на е-пораката, а потоа се зборува за брзината на интернетот.

„Очекувајте брзината на интернетот да се движи од 50 мегабајти во секунда (Mbps) до 150 Mbps, додека латенцијата (latency) ќе се движи од 20 милисекунди (ms) до 40 ms во следните неколку месеци додека ги зајакнуваме системите Starlink“.

Тие очекуваат дека до летото 2021 година латенцијата ќе биде 16 до 19 ms, но посочуваат дека сè ќе се подобри, и тоа е многу видливо. Интересно е што кога Starlink започна со пријави за бета-верзијата, повеќе од 700.000 луѓе се пријавија на истата низ САД. Целиот овој проект чинеше околу 10 милијарди долари за да се направи, но компанијата SpaceX очекува профит од 30 милијарди долари годишно, 10 пати повеќе отколку што добиваат годишно од ракети.

Целта е овој интернет најпрво да се појави во САД (веќе постои во некои делови на Тексас) и во Канада, а потоа и низ целиот свет до крајот на 2021 година, според описот на апликацијата Starlink. Имајте на ум дека ова е бета верзија и дека со текот на времето ќе се подобрува.

Елон Маск исто така најави дека овој интернет ќе им биде достапен бесплатно на руралните семејства во Тексас, САД.

URL

Сумирано:

  • Стартна брзина од 50 Mb/s до 150 Mb/s
  • Латенција од 20 ms до 40 ms
  • Очекувајте прекини во поврзувањето
  • 499 долари за потребната опрема
  • 99 долари месечна претплата

Како ви се чини супербрзиот интернет на Маск?

реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Интернет

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Read more

Топ 10 најлоши лозинки за 2020, дали вашата е меѓу нив?

Read more

Не е брзината, ниту латенцијата: Што ја прави 5G мрежата толку посебна?

Read more

WhatsApp воведува опција за бришење на пораките по седум дена

Read more

Гик

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Читај повеќе
  • play_arrow

Мила, добредојде во Monster Hunter World: Iceborne

Читај повеќе
  • play_arrow

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Читај повеќе
  • filter

Poco го претстави новиот смартфон M3 со одлична батерија

Читај повеќе

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Читај повеќе

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Читај повеќе

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Читај повеќе
  • play_arrow

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Читај повеќе