Извлечени четвртфиналните групи од ракометниот Куп на Македонија

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија денес беа извлечени четвртфиналните групи од Купот на Македонија во машка конкуренција и женска конкуренција.

Четвртфиналните групи во машка и женска конкуренција ќе се играат на 18/19 март 2023 година. Четирите победници на групите ќе обезбедат пласман на Фајнл Фор турнирот што ќе се игра на 14/15 мај 2023 година.

Куп на Македонија – Мажи:

Група 1 :

РК ВАРДАР 1961 – ГРК ОХРИД

РК ЈУНИОР К.В – РК СКОПЈЕ 2020

Група 2 :

РК РАДОВИШ – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

РК ПРОЛЕТ 62 – РК ГОЛДЕН АРТ КЛ7

Група 3 :

РК ПРИЛЕП – РК ВАРДАР НЕГОТИНО

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК АЛКАЛОИД

Група 4 :

РК СТРУГА – ГРК ТИКВЕШ 2014

МРК КУМАНОВО – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

Куп на Македонија – Жени:

Група 1 :

ЖРК ЧАИР СКОПЈЕ – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК

ЖРК СКОПЈЕ – РК СПАРТАК

Група 2 :

ЖРК ВАРДАР – ЖРК ШАМПИОН

РК ДЕСПИНА – РК КУЗМАН ВАРДАР

Група 3 :

ЖРК СТРУЖАНКА – ЖРК АСТИБО

ЖРК ОВЧЕ ПОЛЕ СУ – ЖРК МЕТАЛУРГ

Група 4 :

ЖРК ПЕЛИСТЕР 2012 – ЖРК ГЕВГЕЛИЈА

ЖРК КУМАНОВО – СЛОБОДЕН

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Ракомет

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Read more

Ракометарите поразени дома од Португалија

Read more

Александар Јовиќ е нов тренер на Еурофарм Пелистер

Read more

Пуштени во продажба билетите за дуелот на македонските ракометари против Португалија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе