Јадењето на еден вид јаткасти плодови може да ви помогне при губењето тежина

Ф.З.
/ 10.06.2024 / 09:42

Јаткастите плодови се препорачуваат да се јадат поради неколку причини, многу се здрави и се одлична алтернатива за грицки во однос на некои помалку здрави опции.

Диететичарките Бјанка Тамбурело и Саманта МекКлиод открија дека јадењето еден вид јаткасти плодови може дури и да помогне при губење на тежината.

Тамбурело истакнува дека јаткастите плодови се одлична храна за слабеење бидејќи се полни со здрави масти кои поттикнуваат ситост, како и протеини и влакна. Богати се со хранливи материи и содржат многу калории, но тоа не е причина да ги избегнувате, само внимавајте на количината на дневни порции.

Како најдобар вид јаткасти плодови што можете да ги јадете за слабеење, диететичарите ги издвоија бадемите.

Висока содржина на влакна

„Влакната се важна хранлива материја во повеќето диети. Ако се обидувате да изгубите тежина, влакната може да бидат важни бидејќи помагаат да останете сити и задоволни подолго време“, вели диететичарката Саманта МекКлеод. Храната богата со растителни влакна може да го подобри метаболизмот, да го намали ризикот од срцеви заболувања и дијабетес тип 2 и да ја подобри дигестивната функција.

Богати се со антиинфламаторни својства

Бадемите се богати со антиинфламаторни растителни соединенија наречени флавоноиди, полифеноли и проантоцијанидини. Антивоспалителните намирници како бадемите помагаат при губење на тежината бидејќи доказите покажуваат дека прекумерната тежина може да доведе до хронично воспаление или да биде предизвикана од него, според истражувањето објавено во списанието Nutr во 2020 година.

МекКлиод истакнува дека влакната во јаткастите плодови можат да помогнат во одржувањето на стабилно ниво на шеќерот во крвта, што влијае и помага да се намали воспалението во телото.

Полни се со протеини

Телото постојано ги обновува и одржува коските, мускулите, клетките и ткивата, а сето тоа бара протеини. Тамбурело истакнува дека преголемото ограничување на внесот на храна е честа грешка при губење на тежината и може да доведе до прејадување подоцна. Затоа е препорачливо да јадеме храна богата со протеини, која ќе го забави варењето и ќе нѐ направи сити.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Фит

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Read more

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Read more

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе