Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

А.С.
/ 24.06.2022 / 10:19

Често се зборува за тоа како треба да ги елиминирате или намалите јаглехидратите од вашата исхрана за да изгубите тежина.

Затоа, љубителите на тестенини, компири и други извори на јаглехидрати може да останат разочарани и изгубени бидејќи остануваат без некои од нивните основни намирници.

Иако консумирањето помфрит и омилените тестенини со сосови сигурно не помага при слабеење, не е секогаш точно дека јаглехидратите само доведуваат до зголемување на салото на стомакот.

Ова особено не е случај ако сакате да уживате во овесна каша, која најефективно помага да се намали салото на стомакот од сите извори на јаглехидрати, според диететичарката Тристи Бест.

Овесната каша, исклучително популарна храна за појадок што заситува, не е единственото јадење што го јадете за појадок и помага во слабеењето, но е една од најдобрите опции за почеток на денот поради нејзините нутритивни придобивки. Не само што овесните снегулки се најдобри јаглехидрати за слабеење, туку тие исто така играат улога во намалувањето на лошиот холестерол и регулирањето на нивото на шеќер во крвта, а се полни со протеини и влакна.

Зошто треба почесто да јадете овесни снегулки?

Еден од начините на кои овесната каша помага да се намали салото на стомакот е тоа што најверојатно нема да изедете премногу, според Бест, бидејќи јаглехидратите богати со влакна ви помагаат да развиете чувство на ситост побрзо.

„Целите житарки го одржуваат шеќерот во крвта стабилен, спречувајќи ги скоковите и падовите поврзани со зголеменото зголемување на телесната тежина“, вели Бест.

Здрав појадок: Шест рецепти за мафини со овесни снегулки

Една неодамнешна студија покажа дека кога шеќерот во крвта ви се намалува по оброкот, гладувате побрзо и затоа имате тенденција да јадете повеќе. Бест вели дека една од најдобрите работи за јадење овесна каша е тоа што може да се подготви на различни начини, а многу од варијантите може да се подготват без да се додаде голема количина калории.

Најдобрата опција е да не ги јадете оние однапред подготвени и спакувани овесни снегулки со разни преливи, туку да направите сопствена комбинација, на пример со јаткасти плодови и овошје, како и со печурки, јајца и спанаќ, доколку сакате солени варијанти.

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Remote video URL
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Фит

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Read more

Проверете колку сте издржливи: 24 минути комплексни јога вежби

Read more

Најдобрите пилатес вежби за совршени нозе

Read more

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Read more
 

Магазин

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе

Хормонот на стрес ги продолжува симптомите на ковид, покажа студија

Читај повеќе

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Читај повеќе

Наизглед бесмислени тврдења кои науката ги докажа како вистинити

Читај повеќе