Јајце за Макрон

МИА/КАЈГАНА
/ 27.09.2021 / 19:35

Врз францускиот претседател Емануел Макрон денеска беше фрлено јајце, при посетата на саемот за угостителство во Лион, јави дописникот на МИА.

Сторителот веднаш бил евакуиран во друга просторија и му биле ставени лисици на рацете.

-Ако има нешто да ми каже нека дојде, коментираше шефот на државата, барајќи да го донесат кај него.

-Подоцна ќе одам да го видам. Одете донесете го, додаде тој.

URL

Овој инцидент се случи за време на неговата посета на штандовите на Меѓународниот саем за угостителство, хотели и храна (СИРХА) што се отвора во Лион, со тројца членови на владата – министерот за мали и средни претпријатија Ален Грисет, државниот секретар за туризам Жан -Батист Лемојн и министерот за земјоделство Жулиен Денорманди – како и поранешниот шеф-готвач на Елисејката палата Гијом Гомез.

Во халата на салонот, професионалците топло му се заблагодарија за државната помош за време на кризата, како и за утринското соопштение за претстојното ослободување од данок за напојниците платени со банкарска картичка.

-Благодарам што се справувате со кризата, му рече еден граѓанин.

-Благодарам, можевме да издржиме една година, додаде друг.

-Браво за она што го направивте за рестораните, додаде трет.

Макрон на 8 јуни доби шлаканица за време на патувањето во Таин-Л’Ермитаж, предизвикувајќи голем бран протести од политичката класа. Два дена по инцидентот, лицето беше осудено на четири месеци затвор и беше ослободено на 21 септември.

реклама

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more

Свет

Вонредна состојба во Калифорнија: Ваква суша немало 100 години

Read more

САД имаат рекорден недостиг на возачи на камиони

Read more

Канада воведе задолжителна вакцинација за пратениците

Read more

Лавров: НАТО треба да го направи првиот чекор

Read more
 

Вести

  • filter

Вонредна состојба во Калифорнија: Ваква суша немало 100 години

Читај повеќе

Како да препознаете сексуално вознемирување на работно место?

Читај повеќе

Блинкен и Борел бараат почеток на преговори за Северна Македонија без одлагање

Читај повеќе

Србија воведува ковид-пропусници, но само за по 22 часот

Читај повеќе

Пендаровски: Утврдивме дури 63 планови за климатска акција

Читај повеќе

Гир: ЕК до крајот на годинава очекува почеток на преговорите со Северна Македонија

Читај повеќе

САД имаат рекорден недостиг на возачи на камиони

Читај повеќе

Земјотрес почувствуван утрово во Охрид и Струга

Читај повеќе

Канада воведе задолжителна вакцинација за пратениците

Читај повеќе