Јанша: Нема нон-пејпер за прекројување на БиХ

Членот на Претседателството на БиХ, Шефик Џаферовиќ телефонски разговараше со словенечкиот премиер Јанез Јанша, кој го информирал дека не постои нон-пејпер што може да биде поврзан со словенечката Влада, а би вклучувал прекројување на границите, или повреда на територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина.

Јанша, кој, како што соопшти Претседателството на БиХ го иницирал телефонскиот разговор, рече дека Словенија го поддржува суверенитетот и територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина, како и нејзиниот евроатлантски пат, целосно почитувајќи го Дејтонскиот мировен договор.

Џаферовиќ рече дека во старт треба да се спречи секаква приказна за етнички и територијални поделби на Босна и Херцеговина, и додаде дека единствен пат за БиХ е нејзината понатамошна внатрешна реинтеграција и евроатлантска интеграција.

Според порталот Klix, тие разговарале за претседателството на Словенија со Европската унија во наредниот период, како и за претстојниот самит на Европската унија и Западен Балкан, на кој Словенија ќе биде домаќин и чија главна тема треба да биде забрзувањето на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската унија.

Klix потсетува дека информациите за словенечкиот нон пејпер, кој третира прекројување на границите на Западен Балкан крена голема прашина во регионот во последните денови.

Тагови
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Регион

Бугарија: Отворени сме за дијалог со С. Македонија, состанок кога ќе се исполнат потребните услови

Read more

Во Службен весник на Грција објавена одлука за граничните премини, за државјаните на С. Македонија дозволен влез

Read more

Ципрас: Без Договорот од Преспа ќе имавме нестабилни соседи

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more
 

Вести

КОВИД биланс: 112 нови случаи од 4.196 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Читај повеќе

Почнува вакцинацијата на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Читај повеќе

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Читај повеќе

Претрес во Гази Баба, приведен дилер на дрога

Читај повеќе

Има повеќе слободни кревети од КОВИД пациенти на инфективните одделенија

Читај повеќе

Филипче: Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим

Читај повеќе
  • play_arrow

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Читај повеќе
  • play_arrow

Напад врз медиумски работник да се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе