Јапонија постави нов рекорд во брзина на интернет

Научниците од јапонскиот Национален институт за информатичка и комуникациска технологија (НИЦТ) го соборија рекордот во брзината на пренос на податоци преку интернет.

Јапонците постигнаа брзина на интернет од 319Tbps (терабајти во секунда), што е скоро двојно побрзо од претходниот рекорд поставен од британски и јапонски научници во август 2020 година, кој гласеше 179Tbps.

НИЦТ постави нов рекорд подобрувајќи ја буквално секоја фаза од ланецот. Се користеа оптички влакна со четири наместо едно јадро, како и засилувачи. Овој вид оптички влакна може да се користи за постојните системи, но неговата цена лесно може драстично да скокне.

Преносот на податоците е извршен во должина од 3.001 километар.

Научниците планираат да го зголемат опсегот на прекуокеанските растојанија.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Интернет

На децата во Кина им е забрането да користат TikTok подолго од 40 минути

Read more

Instagram воведе промена: Swipe-up замина во историја, го замени стикер-линк

Read more

Facebook сепак ги дели корисниците на важни и неважни

Read more

Telegram влезе во клубoт на милијардери

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе