Јапонски научници открија како коронавирусот може да се пренесе преку разговор

Една година по пандемијата со COVID-19, научниците сè повеќе напредуваат во истражувањето за коронавирусот SARS-CoV-2. Најновото истражување на универзитетите Аојама Гакуни и Јамано во Токио, Јапонија даде повеќе информации за тоа колку вирусот се пренесува само со разговор.

Истражувањето е објавено во Physics of Fluids и дава детален увид за тоа како капките од респираторниот систем патуваат во текот на нормален разговор, потврдувајќи дека понекогаш не се доволни два метра оддалеченост додека зборувате за да бидете безбедни.

Истражувачите користеле ласери за визуализација на капките кои ги следеле додека учесниците разговарале. Откриле дека капките кои излегуваат од човек без заштитна маска излегуваат и се спуштаат на други, но ни носењето маски во некои сценарија не штити во целост, како на пример во здравствената и козметичката нега.

Се истакнува е дека човекот кој зборува испушта аеросолен облак кој има тенденција да се прилепи на телото поради телесната топлина.

Исто така е откриено дека комбинацијата од маска и визир за лице спречува аеросолите кои истекле од рабовите на маската да паднат на друг човек.

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Здравје

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Read more

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Read more

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Read more

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Read more
 

Магазин

  • filter

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Читај повеќе

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Читај повеќе