Јапонски суперкомпјутер помага во борбата против коронавирусот

Најбрзиот суперкомпјутер во светот, јапонскиот Fugaku, се користи за борба против коронавирусот.

Fugaku титулата за најбрз суперкомпјутер во светот ја доби во понеделникот откако е откриено дека за 2.8 пати по секунда побрзо ги врши калкулациите за разлика од IMB компјутерот во САД.

Американската машина Summit беше четирипати на врвот на ТОП500 листата, Fugaku ја прекина американската и кинеската доминација која трае 11 години. На оваа листа се наоѓаат најбрзите компјутерски системи во светот.

На кој начин Fugaku помага во борбата за справување со коронавирусот? Суперкомпјутерот врши симулации за тоа како вирусот се шири низ капки во канцелариите со поставени прегради или во преполни возови со отворени прозорци, пишува BBC.

Кога ќе биде целосно оперативен идната година експертите се надеваат дека ќе помогне во потрагата за ефикасни третмани на лекување на заразените со вирусот.

Fugaku е развиен од јапонската технолошка фирма Fujitsu во соработка со Институтот Riken.

Remote video URL
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Софтвер

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Како да го ажурирате Google Chrome?

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе