Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Јогуртот и кефирот содржат многу здрави состојки, од калциум, преку пробиотици до протеини.

Покрај тоа, едно израелско истражување сега откри дека пробиотиците во јогуртите навистина можат да го намалат воспалението и да го зајакнат имунитетот.

Многу луѓе се чувствителни на лактоза и млечни производи и мораат да ги избегнуваат. Но, оние кои немаат такви проблеми можат слободно да ги консумираат. Во последниве години, научниците имаа спротивставени мислења за млечните производи. Некои тврдат дека овие производи можат да доведат до широк спектар на болести кои вклучуваат артритис и депресија и акни, додека други сметаат дека млечните производи се корисни.

Сепак, за оние кои консумираат јогурт затоа што веруваат во неговите придобивки, сега има уште една добра вест. Двајца истражувачи кои спровеле универзитетско истражување во Израел откриле дека молекулите од пробиотици во кефирот значително го намалуваат нивото на инфекција со агенс што предизвикува колера.

Во следната студија, истражувачите откриле дека истите молекули исто така дејствувале како антиинфламаторно дејство против некои модели на вирусно заболување. Ова вклучуваше „цитокинскабура“, што е имунолошки одговор идентификуван како главна причина за смрт кај пациенти со COVID-19.

„Нашето истражување за прв пат фрла светло на механизмот со кој ферментираните млечни пробиотици можат да штитат од патогени инфекции и да му помогнат на имунолошкиот систем“, вели професорот Раз Јелинек, потпретседател за истражување и развој на Универзитетот Бен Гурион во Негев.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Здравје

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Read more

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе