Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Johnnie Walker, шкотското виски старо речиси 200 години, наскоро ќе се продава во т.н. „хартиена амбалажа“, соопшти Diageo, компанијата сопственик на марката.

Новите органски пакувања ќе бидат пуштени во продажба следната пролет. За таа цел, производителот соработува со компанијата PoolPak за производство на хартиена амбалажа, која, исто така, ќе произведува амбалажи и за брендовите Unilever и Pepsi.

Изработката на стаклени шишиња троши енергија и испушта јаглерод, па затоа сега многу производители на пијалаци ја прифаќаат идејата за т.н. хартиена амбалажа. Целта е да се намали загадувањето и да се направат производите поодржливи.

Хартиените шишиња за виски ќе бидат направени од дрвен материјал и ќе можат да се рециклираат.

Coca-Cola од друга страна пак, во јануари објави дека нема да се откаже од пластичните шишиња за еднократна употреба затоа што потрошувачите сѐ уште ги сакаат.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Чек дис аут

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Read more

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Read more

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Read more

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more

Магазин

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Читај повеќе

Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Читај повеќе
  • filter

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Читај повеќе

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Читај повеќе

Руската вакцина против коронавирусот ќе штити до две години

Читај повеќе

Микробиолог: Вирусот подолго се задржува на ракавиците отколку на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Читај повеќе