НБА 2021/22

Јокиќ ги растури Лејкерс и ги доближи до голем дебакл во нивната историја

Кошаркарите на Денвер Нагетс ги совладаа Лејкерс со 129:118 во Лос Анџелес, со што тимот преполн со ѕвезди е на чекор од неквалификување во плеј-офот. За Лејкерс тоа сигурно би бил еден од најголемите дебакли во историјата.

Домашниот тим влезе добро и мотивирано во натпреварот и имаше водство по првата четвртина, но тоа беше сѐ од нив синоќа. Денвер направи пресврт во вториот дел и на полувреме замина со водство од 62:61.

Се играше кош по кош, па се очекуваше драматична последна четвртина. Сепак, возбудата недостасуваше бидејќи Денвер поентираше без проблеми и забележа нова победа.

Српскиот центар Никола Јокиќ повторно беше на своето препознатливо ниво остварувајќи дабл-дабл учинок од 38 поени и 18 скока. На тоа додаде 6 асистенции, а помош имаше во Вили Бартон кој постигна 25 поени. Ентони Дејвис со 28 и Расел Вестбрук со 27 поени и 10 скока беа најдобри кај Лејкерс.

Денвер е на 5-тото место во Западната конференција со 47 победи и 32 пораза, додека Лејкерс се само на 11-то место со сооднос 31-47.

Трик со омекнувачот за облеката да мириса убаво и до седум дена

Во која храна ги има трите минерали најважни за тироидната жлезда?

Марула - ја сметаме за најобична салата, а лечи болести и помага при слабеење

Бакс и Лејкерс одиграа спектакуларно дерби со дури две продолженија

Балканците доминираа синоќа во НБА

Најплатената ѕвезда во НБА: Постот за Рамазан ми го спаси животот

Лејкерс славеа во меч со речиси 300 поени, Голден Стејт испушти место во плеј-ин

Родри една година не доживеал пораз

Меси: Ќе се пензионирам кога ќе престанам да уживам во играта

Фудбалот во втор план: Стадионот на Фулам ќе има ложи со базен

Мхитарјан - фудбалерот полиглот со завршени два факултета

Најдобрата единаесетка на 21. век

Бразилците лути по ремито во Мадрид: Без ВАР, повеќе нема да играме пријателски натпревари

Роналдо повторно има нова ѕверка, со моќен мотор

Ангеловски распали по ФФМ и Милевски: Наместо подобрување, со својата нестручност ја растурија најдобрата генерација