НБА 2021/22

Јокиќ ги растури Лејкерс и ги доближи до голем дебакл во нивната историја

Кошаркарите на Денвер Нагетс ги совладаа Лејкерс со 129:118 во Лос Анџелес, со што тимот преполн со ѕвезди е на чекор од неквалификување во плеј-офот. За Лејкерс тоа сигурно би бил еден од најголемите дебакли во историјата.

Домашниот тим влезе добро и мотивирано во натпреварот и имаше водство по првата четвртина, но тоа беше сѐ од нив синоќа. Денвер направи пресврт во вториот дел и на полувреме замина со водство од 62:61.

Се играше кош по кош, па се очекуваше драматична последна четвртина. Сепак, возбудата недостасуваше бидејќи Денвер поентираше без проблеми и забележа нова победа.

Српскиот центар Никола Јокиќ повторно беше на своето препознатливо ниво остварувајќи дабл-дабл учинок од 38 поени и 18 скока. На тоа додаде 6 асистенции, а помош имаше во Вили Бартон кој постигна 25 поени. Ентони Дејвис со 28 и Расел Вестбрук со 27 поени и 10 скока беа најдобри кај Лејкерс.

Remote video URL

Денвер е на 5-тото место во Западната конференција со 47 победи и 32 пораза, додека Лејкерс се само на 11-то место со сооднос 31-47.

Резултати:

Лос Анџелес Клиперс - Њу Орлеанс Пеликанс 119:100
Милвоки Бакс - Далас Маверикс 112:118
Бостон Селтикс - Вашингтон Визардс 144:102
Лос Анџелес Лејкерс - Денвер Нагетс 118:129
Индијана Пејсерс - Детроит Пистонс 117:121
Кливленд Кавалирс - Филаделфија 76ерс 108:112
Орландо Меџик - Њујорк Никс 88:118
Торонто Репторс - Мајами Хит 109:114
Хјустон Рокитс - Минесота Тимбервулфс 132:139
Оклахома Сити Тандер - Феникс Санс 117:96
Сан Антонио Спарс - Портланд Трејл Блејзерс 113:92
Сакраменто Кингс - Голден Стејт Вориорс 90:109

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Кошарка

АБА лигата воведе ново правило

Read more

Се продава првиот автомобил на Лука Дончиќ

Read more

Тодор Гечевски е нов спортски директор на Работнички

Read more

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе