НБА 2021/22

Јокиќ ги растури Лејкерс и ги доближи до голем дебакл во нивната историја

Кошаркарите на Денвер Нагетс ги совладаа Лејкерс со 129:118 во Лос Анџелес, со што тимот преполн со ѕвезди е на чекор од неквалификување во плеј-офот. За Лејкерс тоа сигурно би бил еден од најголемите дебакли во историјата.

Домашниот тим влезе добро и мотивирано во натпреварот и имаше водство по првата четвртина, но тоа беше сѐ од нив синоќа. Денвер направи пресврт во вториот дел и на полувреме замина со водство од 62:61.

Се играше кош по кош, па се очекуваше драматична последна четвртина. Сепак, возбудата недостасуваше бидејќи Денвер поентираше без проблеми и забележа нова победа.

Српскиот центар Никола Јокиќ повторно беше на своето препознатливо ниво остварувајќи дабл-дабл учинок од 38 поени и 18 скока. На тоа додаде 6 асистенции, а помош имаше во Вили Бартон кој постигна 25 поени. Ентони Дејвис со 28 и Расел Вестбрук со 27 поени и 10 скока беа најдобри кај Лејкерс.

Денвер е на 5-тото место во Западната конференција со 47 победи и 32 пораза, додека Лејкерс се само на 11-то место со сооднос 31-47.

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Емили Ратајковски го критикуваше филмот за Мерилин Монро: Правиме фетиш од женската болка

• filter

Хорор во Индонезија: 129 загинати во судирите меѓу навивачите и полицијата по натпревар