НБА 2022/2023

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Кошаркарите на Денвер Нагетс на домашен терен ја победија Филаделфија 76ерс со 116:111, а српскиот центар Никола Јокиќ одигра нов историски натпревар.

Денвер добро влезе во натпреварот и имаше водство во првата четвртина, но тоа се стопи до одењето на пауза.

Натпреварот се одлучи во третиот период кога домашната екипа повторно се одлепи, па Филаделфија и покрај новиот кам-бек и драмата на крајот од натпреваротот, сепак немаше време да направи пресврт.

URL

Најдобар во редовите на Денвер беше Јокиќ, кој оствари нов трипл-дабл со 25 поени, 17 скока и 12 асистенции.

Ова беше 10-ти пат за Никола оваа сезона да забележи 25+ поени, 15+ скокови и 10+ асистенции на еден натпревар. Пред него само двајца играчи имаа најмалку 10 вакви натпревари во една сезона, а тоа беа Вилт Чејмбрлејн и Оскар Робертсон пред 50 години.

URL

Имаше поддршка од Џамал Мареј, кој постигна 19 поени, додека Тајрис Макси беше осамен за Филаделфија со 29 поени. Вреди да се напомене дека гостите настапија без првите две ѕвезди Жоел Ембиид и Џејмс Харден.

Remote video URL

Денвер е прв во Западната конференција со 51 победа и 24 порази, додека Филаделфија е на третото место на Истокот со скор 49-26.

Резултати:

Детроит Пистонс - Милвоки Бакс 117:126
Идијана Пејсерс - Далса Маверикс 104:127
Њујорк Никс - Хјустон Рокитс 137:115
Јута Џез - Феникс Санс 103:117
Денвер Нагетс - Филаделфија 76ерс 116:111
Портланд Треил Блејзерс - Њу Орлеанс Пеликанс 90:124
Сакраменто Кингс - Минесота Тимбервулвс 115:119
Лос Анџелес Клиперс - Чикаго Булс 124:112

Табела:

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Кошарка

Ништо од пресвртот за историја: Мајами ги декласираше Селтикс за финале во НБА

Read more

Скоти Пипен: Мајкл Џордан беше ужасен играч

Read more

Везенков оди во НБА, ќе го засили Сакраменто

Read more

Бостон го победи Мајами и се доближи до пресврт досега невиден во историјата на НБА

Read more
 

Спорт

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ландо Норис ја испроба игрицата F1 2023 и заврши последен

Читај повеќе

Академија Пандев се ребрендира во Брера Струмица

Читај повеќе

Јунајтед ќе му плати на Мегваер за да го напушти клубот

Читај повеќе

Милевски повика 29 фудбалери за дуелите со Украина и Англија

Читај повеќе

Мурињо му направи заседа на судијата на паркинг: Ти си е*ана срамота

Читај повеќе