Јокиќ го потпишува најголемиот договор во историјата на кошарката

Никола Јокиќ на крајот од оваа НБА сезона треба да го потпише најголемиот договор во историјата на кошарката.

Актуелниот МВП на најсилната лига во светот во следните пет години би требало да заработи 241 милион долари. Оваа информација ја објави агентот на Јокиќ, Мишко Ражнатовиќ, во интервју за Urbonus Podcast.

„Очекуваме потпишувањето на тој договор да се случи летово. Ова е најголемата можна сума, но Никола апсолутно го заслужи тоа“, изјави Ражнатовиќ.

Благодарение на освојувањето на наградата МВП, Јокиќ дојде на позицијата да потпише супермакс договор. Неговиот договор од 13 милиони долари ќе го собори рекордот на Јанис Адетокумбо од Милвоки, Расел Вестбрук во Лејкерс (207 милиони долари), Руди Гоберт во Јута Џез (205 милиони евра) и Стеф Кари во Голден Стејт (201 милион долари) исто така заработија повеќе од 200 милиони долари за еден договор.

Договорот на Јокиќ ќе расте од година во година. Тој треба да заработи 42,66 милиони долари во првата сезона, 44,8 милиони во втората, 48,2 милиони во третата, 51,5 милиони во четвртата и 54,8 милиони долари во последната година од договорот.

Последниот договор српскиот центар го потпиша во 2018 година, а според него до 2023 година требало да заработи 148 милиони долари. Јокиќ е најголемиот фаворит за МВП наградата оваа сезона заедно со Џоел Ембиид, а постигнува по 25,5 поени по натпревар со 13,8 скока и осум асистенции.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Кошарка

Дончиќ го надигра Јокиќ во победата на Далас во Денвер

Read more

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Read more

Епски дуел: Дончиќ го надигра Кари и ја прекина црната серија на Далас

Read more

МЗТ Скопје и Магдевски се разделија

Read more
 

Спорт

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Читај повеќе

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Читај повеќе

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Читај повеќе

Роналдо го „изгуби компасот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе