Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Никола Јокиќ брилијантно ја отвори сезоната во НБА.

На 12-тиот натпревар стигна до петтиот трипл-дабл. Во победата на Денвер против Голден Стејт (114:104) постигна 23 поени со 14 скока и 10 асистенции.

Така, тој исто така продолжи со сензационалниот учинок во додавање. Имено, Јокиќ е првиот центар по Вилт Чембрлејн, кој е најдобар асистент во НБА лигата.

URL

Затоа славниот Шекил О'Нил по натпреварот од телевизиското студио го праша дали е можно на крајот на сезоната да биде прв во асистенции во најдобрата лига во светот. Јокиќ од теренот во Денвер му одговори:

„Искрено, не знам, сезоната е долга. Тренерот одлучи што почесто да ми ја дава топката в раце. Затоа имам многу можности за асистенции и ја користам така што ги наоѓам соиграчите. Не станува збор само за мене, туку за тактика, тимска игра, но ако можам да бидам најдобриот асистент на крајот на сезоната, тоа би било феноменално “.

Јокиќ не ги занемарува ниту своите должности под обрачот. Шек му рече дека таму го уништил Џејмс Вајсман, младиот центар на Вориорс, а Јокиќ одговори:

„Не би рекол дека го уништив. Сакам да играм полека, да чекам и да видам што ќе се случи на теренот, дали ќе ме дуплира или ќе ме пушти. Треба да се процени кога е добро да се оди на фаул или да се добијат лесни поени".

О’Нил му се заблагодари на Јокиќ за оваа анализа со „спасибо“, што значи „благодарам“ на руски јазик.

Јокиќ веднаш му одговори: "Шек, тоа е руски. Јас сум од Србија!"

О'Нил се поправи: „Моја грешка, моја грешка... А мислев дека е Русин...“

Јокиќ не се откажа: „Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!“

URL
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Кошарка

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Read more

Попович го критикуваше гувернерот на Тексас за укинувањето на маските

Read more

Легендарниот кошаркар Миленко Савовиќ почина од коронавирус

Read more

Блокада на сезоната: Сите зборуваат за ѕверскиот потег на Јанис

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе