Јокиќ со коњска кочија дојде на прославата за МВП во Сомбор

Кошаркарот на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ, втора година по ред е прогласен за МВП во НБА лигата, објавено е на официјалниот сајт на лигата.

Центарот од Сомбор доби 875 поени на гласање на кое учествуваа 100 спортски новинари. Џоел Ембиид заврши втор со 706 гласа, трет е Јанис Адетокумбо со 595 гласа. Девин Букер беше четврти со 216 поени, а дефанзивецот на Далас Лука Дончиќ беше петти со 146 поени.

Јокиќ го посетија неговите колеги од Денвер Нагетс во Сомбор. Го изненадија, а тој дојде на коњска кочија. Тој доби честитки за второто по ред МВП признание. Денвер, инаку, испадна од НБА плеј-офот уште во првото коло. Голден Стејт го победи во пет натпревари.

URL

Статистиката на Јокиќ оваа сезона е уште подобра од минатата. Во регуларниот дел од сезоната имаше просек од 27,1 поен, 13,8 скока и 7,9 асистенции. Тој, исто така, стана првиот играч во историјата на НБА лигата кој постигнал 2.000 поени во истата сезона, забележал 1.000 скока и споделил 500 асистенции.

Јокиќ сам го носеше Денвер бидејќи неговите најдобри соиграчи Џамал ​​Мареј и Мајкл Портер Јуниор поради повреди го пропуштија поголемиот дел од сезоната. И покрај ова, Нагетс успеаја да влезат во плеј-офот. На крајот од сезоната, додека Нагетс се обидуваа да стигнат до плејофот, Јокиќ во последните седум натпревари од регуларниот дел од сезоната имаше просек од 36 поени и 16 скока.

Јокиќ стана 13-тиот играч во историјата на лигата кој неколку пати ја освојувал наградата МВП. Интересно е што и Гркот Адетокумбо двапати по ред е прогласен за МВП. Ова е првпат во историјата првите тројца кандидати за МВП наградата да не доаѓаат од САД.

Јокиќ стана вториот европски играч кој двапати бил прогласен за најдобар играч во НБА лигата. Србинот во изминатата регуларна сезона по четврти пат играше на Ол-стар натпреварот во кариерата, а вторпат беше стартер. Двапати беше прогласен за играч на месецот во Западната конференција.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Кошарка

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Read more

Харден сака нов договор со Филаделфија

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе