НБА 2021/22

Јокиќ сo нов трипл-дабл го надмина легендарниот Лери Брд

Српскиот центар продолжи да остава трага во НБА откако во својот 60-ти трипл-дабл го престигна фамозниот Лери Брд на вечната листа.

Чикаго е еден од најдобрите НБА тимови во досегашниот тек од сезоната, а тоа на своја кожа го почувствуваа играчите на Денвер. Нагетс забележаа пораз од Булс и покрај тоа што Никола Јокиќ стигна до трипл-дабл во нивните редови, па кризата во тимот од Колорадо се продлабочи.

Никола Јокиќ успеа да влезе во историјата на НБА лигата со уште еден трипл-дабл натпревар, но на тимот на Денвер, кој се мачи со тешки повреди, веќе не му е доволно за да може да се носи со тим како Чикаго. Ова им беше осми пораз на последните 10 натпревари.

Такво нешто не успеа да спречи Никола Јокиќ, кој оствари учинок од 17 поени, 12 скока и 15 асистенции, но шутерски не беше толку одличен како досега. МВП-то на НБА лигата шутираше 6/17 од игра, со 2 украдени и 3 загубени топки, но тоа го надополни со делење асистенции во свој стил.

Тоа беше доволно за да го престигне легендарниот Лери Брд на вечната листа по бројот на трипл-дабл, бидејќи ова беше веќе 60-ти во НБА кариерата на Јокиќ. Тој сега се искачи на 8. место на вечната листа и наскоро би можел да го замени Џејмс Харден кој има 62.

URL

Но, трипл-дабл достигнувањето е мала утеха за Јокиќ бидејќи Чикаго пружи далеку комплетен натпревар, во кој го предводеа тројца играчи, особено во последните 15 минути од натпреварот.

Зек Лавин постигна 32 поена во победничкиот тим, а Лонзо Бол и Никола Вучевиќ имаа по 10 скока со 20 поени.

На другата страна, никој во Денвер не се истакна многу. Монте Морис и Вил Бартон броеја до 19, Ерон Гордон до 18, а Џеф Грин до 14 поени со 13 скока.

Remote video URL

Но, фактот дека Денвер сѐ уште е без Портер Џуниор, Џамал ​​Мареј, Пи Џеј Догер и Остин Риверс, доволно покажува колку се слаби Нагетс.

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Филаделфија 76ерс 124:127 (прoд.)
Детроит Пистонс - Оклахома Сити Тандер 103:114
Индијана Пејсерс - Вашингтон Визардс 116:110
Мајами Хит - Мемфис Гризлис 90:105
Чикаго Булс - Денвер Нагетс 109:97
Милвоки Бакс - Кливленд Кавалирс 112:104
Минесота Тимбервулвс - Атланта Хокс 110:121
Феникс Санс - Сан Антонио Спарс 108:104
Голден Стејт Вориорс - Орландо Меџик 126:95
Портланд Треил Блејзерс - Лос Анџелес Клиперс 90:102

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Кошарка

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Read more

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Read more

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Read more

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас, Леброн ги водеше Лејкерс до важна победа

Read more
 

Спорт

ЕП ракомет: Црна Гора ја изненади Хрватска

Читај повеќе

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Читај повеќе

ФИФА воведува нови правила за позајмување играчи

Читај повеќе

Шпански медиум тврди: Милан и Торино го сакаат Барди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Ибра: Голот на сезоната во Италија го постигна дефанзивец резерва

Читај повеќе

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Читај повеќе

Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Читај повеќе