Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Словенија значително се намали од пред две недели, изјави денеска портпаролот на словенечката Влада Јелко Кацин, но ги предупреди словенечките туристи да бидат внимателни кога престојуваат во странство.

– Епидемиолошките податоци за Словенија беа многу добри во последните денови и значително подобри од пред две недели. Словенија е во зелена зона и многу безбедна дестинација, рече Кацин на владината прес-конференција во Љубљана.

Тој додаде дека според последните податоци, Словенија има 8 заразени на 100.000 жители во последните 14 дена, што според критериумите донесени од Владата за времетраењето на епидемијата ја рангира во најбезбедната „зелена“ зона.

Според Кацин, главниот извор на нови инфекции е дружење без заштитни маски и придржување кон епидемиолошки мерки меѓу младите, како во земјата така и во странство.

Младите многу малку обрнуваат внимание на нивното здравје, а со оглед на тоа што имаат благи или никакви симптоми на COVID-19, тие претставуваат ризик од ширење на инфекцијата, особено за нивните семејства и постарите лица.

– Основно прашање е нивната одговорност за здравјето, тие мора да бидат свесни за последиците од нивните постапки и ширењето на инфекцијата на најранливите, рече Кацин.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Регион

Загреб може да го снајде земјотрес 30 пати посилен од оној во март

Read more

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Read more

Во грчкиот Парламент доставени 3 договори со Северна Македонија, Ципрас очекува 158 „извини“ од пратениците на НД

Read more

Циклонот Јанос пустоши во Грција – двајца загинати, поплави и огромна штета

Read more

Вести

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

183 нови случаи на COVID-19 од 1.769 тестирања

Читај повеќе

ИЈЗ: Зголемен бројот на заболени и починати од COVID-19

Читај повеќе

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголем предизвик останува пандемијата на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Читај повеќе

Алексеј Навални пуштен од болница

Читај повеќе

Левица поднесе 8 тужби против Собранието

Читај повеќе

Бела ноќ в сабота на 10 локации низ Скопје

Читај повеќе