Кадиров го повика Путин да употреби нуклеарно оружје по рускиот пораз кај Лиман

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека Москва треба да размисли за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина по уште еден голем пораз на бојното поле.

Во пораката на Telegram, зборувајќи за губењето на руското упориште Лиман во источна Украина, Кадиров напиша дека, според негово лично мислење, треба да се преземат „подрастични мерки“.

„Сè до прогласување вонредна состојба во пограничните области и употреба на тактичко нуклеарно оружје“, напиша Кадиров на Telegram.

Неговата објава доаѓа еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин објави анексија на четири украински региони - вклучувајќи го и Донецк, каде се наоѓа Лиман, кој вчера Украинците го вратија под своја контрола.

Путин рече дека Москва ќе ги брани регионите што ги зазеде „со сета своја сила и сите средства што ги има“.

Познато е дека Русија го има најголемиот нуклеарен арсенал во светот, вклучително и тактичко нуклеарно оружје со низок принос, дизајнирано да се користи против ривалските армии.

Руската армија соопшти дека го напуштила Лиман поради опасноста од околината и „се повлекла на други линии“.

Во соопштението се наведува дека при нападот на позициите на 66. и 93. механизирана бригада на украинските сили, загинале над 200 војници, а уништени се пет тенкови и девет пешадиски борбени возила.

И покрај нанесените загуби, непријателот донесе резерви и ја продолжи офанзивата во таа насока“, се вели во соопштението.

Според украинските медиуми, Русија во таа област имала распоредени околу 5.000 војници.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more

Свет

CNN најави отпуштања на вработените

Read more

Путин остана без 160 генерали и полковници

Read more

Писмо-бомба експлодира во украинската Амбасада во Мадрид, има повредени

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more
 

Вести

CNN најави отпуштања на вработените

Читај повеќе

Путин остана без 160 генерали и полковници

Читај повеќе

Писмо-бомба експлодира во украинската Амбасада во Мадрид, има повредени

Читај повеќе

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Читај повеќе

Русија забрани извоз на воена опрема за 40 земји, меѓу нив и Македонија

Читај повеќе

Близок соработник на Путин поднесе оставка

Читај повеќе

Африка на работ на глад, Русија донира 260.000 тони ѓубриво

Читај повеќе

ЕСМ ќе го преземе управувањето со Топлана Скопје Север, најави Ковачевски

Читај повеќе

Одбраната на обвинетите за убиството на Тот најави жалба

Читај повеќе