Кадиров за забраната војниците да носат брада: Чиста провокација!

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ја критикуваше забраната за носење брада што им беше соопштена на руските војници, придружувајќи му се на водачот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин.

Во интервју за порталот RBC во средата, Виктор Соболев, пензиониран генерал-полковник и пратеник во рускиот парламент, ја оправда забраната за носење брада, паметни телефони и таблети како „елементарен дел од воената дисциплина“.

Кадиров, кој зборуваше за улогата на неговите трупи во војната во Украина, ги коментираше и зборовите на генералот Соболев.

„Генерал-полковник Виктор Соболев очигледно има многу слободно време, бидејќи нема што да прави освен да го препрочитува воениот кодекс на однесување“, рече Кадиров.

Кадиров ги нарече коментарот на Соболев и одлуката за забрана на брадите „јасна провокација“, велејќи дека неговите војници, кои претежно се муслимани, носат бради како дел од нивната верска должност. Шефот на Вагнер, Пригожин, чиј раскол со одбранбениот естаблишмент станува сè поочигледен, коментарите на Соболев ги нарече „апсурдни“ и „архаизми од 60-тите“.

Кадиров и Пригожин, чии сили во Украина дејствуваат главно независно од високата команда, станаа поискрени во критиките кон руското воено раководство откако војската на Москва претрпе серија порази минатата есен. Двајцата формираа премолчен сојуз, интензивирајќи ја нивната меѓусебна критика на военото раководство и повикувајќи на пожестока војна.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Свет

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Read more

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more
 

Вести

Сточарите бараат реална откупна цена на јагнешкото месо

Читај повеќе

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Читај повеќе

Комисијата даде негативно мислење за употреба на името „Цар Борис III“ во називот на бугарскиот клуб во Охрид

Читај повеќе

Најавено забавување на сообраќајот на крстосницата на булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“

Читај повеќе

ОЈО отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Читај повеќе

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Читај повеќе

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Читај повеќе

Вработените во Министерство за култура побараа поголеми плати со протест пред Влада

Читај повеќе

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Читај повеќе