Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Кафе – омилениот напиток на многу луѓе, но и контроверзен кога станува збор за здравјето.

Некои му припишуваат незаменливи својства, други тврдат дека е штетно по здравјето.

Вистината најверојатно е некаде во средината – разумна дневна доза на кафе може да ви ја разбистри главата и да ви ги зголеми когнитивните способности, но претераното пиење кафе може да го направи токму спротивното.

Научници од Универзитетот во Бари ги споредиле и анализирале податоците од 1.445 испитаници на возраст од 65 до 84 години, собирани во периодот од три години.

Journal of Alzheimer’s Disease објави дека најдобри резултати на тестирањата за когнитивни способности имале учесниците кои пиеле една до две шолји кафе во денот.

Наспроти нив, испитаниците кои пиеле повеќе од две шолји кафе на ден имале 1,5 пати поголем ризик од намалување на когнитивните способности.

Научниците сметаат дека умереното внесување кофеин може да го заштити мозокот од оштетувања предизвикани од наслаги на бета-амилоиден протеин.

Тагови
реклама

Здравје

Студија: Од COVID-19 мозокот може да остари 10 години

Read more

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Магазин

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Читај повеќе
  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Читај повеќе
  • filter

Идеи за есенски декорации за домот

Читај повеќе

Кои се најчитаните книги на сите времиња?

Читај повеќе