Кафуле во Рим во кое разговорите за коронавирусот се строго забранети

Натписот над шанкот е јасен- забрането е да зборувате за коронавирусот и за сè што е поврзано со него.

Менаџерка на мало кафуле во предградие во Рим сака да им овозможи на гостите да уживаат и барем на кратко да заборават на пандемијата.

„Веќе со месеци наназад се зборува само за пандемијата, па ние одлучивме да ја подобриме атмосферата“, вели Кристина Матиоли, менаџерката на кафулето „Feeling“.

Италија е првата европска земја во која се појави коронавирусот, и земја која го претрпе најдолгиот и најстрогиот карантин.

URL

„Ние не го негираме постоењето на вирусот, но сакаме луѓето да не размислуваат за тоа додека пијат кафе“, рече Матиоли.

Повеќето од гостите гледаат позитивно на оваа забрана.

Сепак, во кафулето се почитуваат сите правила за заштита од коронавирусот.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Чек дис аут

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Read more

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Read more

Денеска е најдепресивниот ден во годината – како да го надминете?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Читај повеќе

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Читај повеќе