КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

АЛЕКСАНДРА СПАСЕСКА
/ 21.03.2023 / 11:08

Благодарение на стриминг платформите како Netflix можеме да се посветиме на цели сезони на серии без да мора да чекаме секоја недела за нова епизода.

Ако сте љубител на серии, особено на психолошки трилери како Dexter или Mindhunter, или крими-драмата Breaking Bad, во кои главните ликови се сложени и морално двојбени, подготвени да направат сè за да го постигнат она што го сакаат и да ги заштитат оние кои ги сакаат, серијата You на Netflix е одличен избор за вас. Ова е серија што треба да се погледне дури и ако не е баш вашиот омилен жанр - има по нешто за секого.

You е психолошки трилер што ја следи приказната за Џо Голдберг, кој го игра Пен Беџли, шармантен и интелигентен менаџер на книжарница кој се вљубува во Бек, која ја игра Елизабет Лејл, откако таа ќе ја посети неговата книжарница. Меѓутоа, неговиот занес брзо се претвора во опсесија, а Џо станува решен да направи сè што е потребно за да ја освои љубовта на Бек, дури и ако тоа значи да го елиминира секој што ќе му застане на патот.

Серијата е заснована на истоимениот роман на Керолин Кепнес и доби огромен број следбеници по дебито на Netflix во 2018 година. Серијата сега е во четвртата сезона и е достапна на Netflix. Зошто ви ја препорачувам за гледање? Од каде да почнам?

Прво, и за мене најважно, глумата е врвна. Еден од најистакнатите аспекти на You е неверојатниот талент на актерската екипа. Начинот на кој Беџли го портретира Џо е и шармантен, и морничав, одлично ја натера публиката да се соживее со неговиот лик, а истовремено да биде згрозена од неговите постапки. Лејл исто така е фантастична како Бек, а хемијата меѓу неа и Беџли е опиплива.

Ова е серија што ќе ве држи во неизвесност од почеток до крај. Пресвртите во заплетот се неочекувани и ќе ве остават да погодувате што ќе се случи до самиот крај. Токму кога мислите дека сте смислиле сè, креаторите ве носат во нова димензија која ќе ве остави без зборови.

You е возбудлива серија, но исто така се занимава со некои важни теми кои се релевантни во денешното општество. Се осврнува на прашања како зависноста од социјалните мрежи, менталното здравје и опасностите од опсесијата. Овие теми се истражени на внимателен и нијансиран начин, што ја прави серијата не само забавна, туку и поттикнува на размислување.

Серијата има одлично темпо, уште еден аспект што ми е многу важен мене, особено кога бинџам цела сезона одеднаш. Дијалогот е остар и привлечен. Ликовите се добро развиени, а заплетот е цврсто исткаен, што создава привлечно и забавно доживување при гледањето. Би рекла – совршена серија за бинџање. Секоја епизода ве остава да барате повеќе и тешко е да одолеете на нагонот да продолжите да гледате додека не ја завршите целата сезона. Откако ќе почнете да гледате, нема да сакате да престанете.

Remote video URL
реклама

Филм & ТВ

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Read more

Која е Нур Алфала, со која Ал Пачино ќе има дете?

Read more

Сè што е погрешно со „Малата сирена“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Како се снимаше Lord of the Rings

Читај повеќе

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Читај повеќе

Која е Нур Алфала, со која Ал Пачино ќе има дете?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Малата сирена“

Читај повеќе

Почина Драги Христов - Шпага

Читај повеќе

Ал Пачино ќе се придружи на клубот стари татковци

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за John Wick Chapter 4

Читај повеќе

Актери и актерки кои пораснале во сиромаштија, а денес се светски ѕвезди

Читај повеќе
  • play_arrow

Судот одлучи: Сцената од филмот „Romeo and Juliet“ не е детска порнографија

Читај повеќе