Како Англичаните станаа добри во изведување пенали?

Пред Герет Саутгејт да биде назначен за селектор на Англија во 2016 година, Англија го имаше најлоша историја на изведување пенали од која било голема репрезентација во светот, откако победи само едно од седум изведувања пенали - 14,2% - во кои учествуваа на УЕФА ЕУРО и Светското на ФИФА:

Со победата против Швајцарија преку пресметка во четвртфиналето на ЕУРО 2024, Англија сега победи во три од четирите изведувања пенали - 75% - од назначувањето на Саутгејт.

Во ова видео, HITC Sevens подетално ја разгледува таа радикална трансформација, причините за таа трансформација, како и важноста, психологијата и техниката на пеналите во поширок контекст.

реклама

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more

Нови видеа

play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more
play_arrow

Не си играј со времето: Фејл компилација

Read more
play_arrow

Како Англичаните станаа добри во изведување пенали?

Read more
play_arrow
Пилешки раженчиња со јогурт сос

Пилешки раженчиња за кои не ви треба скара

Read more
play_arrow
Лекција за почетници: Месење леб со Џејми Оливер

Научете како се меси леб со Џејми Оливер

Read more
play_arrow

Топ 15 актери и актери кои глумеа стрејт ликови, а самите не се

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Beverly Hills Cop

Read more
play_arrow
Дали скап фотоапарат ве прави подобар фотограф?

Дали скап фотоапарат ве прави подобар фотограф?

Read more
play_arrow

Како се прави „газе за медаља“?

Read more
play_arrow

7 работи што никој не ви ги кажува за салото во долниот дел на стомакот

Read more
play_arrow

Глупави американски фејлови

Read more
play_arrow

Што добивате со карти од 30 и од 400 евра за ЕУРО 2024?

Read more