Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Секоја планета во нашиот Сончев Систем има различна гравитација, но и различна атмосфера, темптература и брзина на ротација. Тоа значи дека секоја нуди различни услови.

Доколку би можеле на секоја да пратиме вселенско летало со човечки екипаж, како човекот би поминал на секоја од нив?

Одговорот е - не секаде би преживеал. Дури и со заштитна опрема, на пример на Венера веројатно не би ни издржал до површината поради тоа што самата планета е вистински пекол. Слично и на Јупитер - таму не ни може да се слета бидејќи и нема тврда површина.

А и на други не би поминал добро...

Затоа, најдобро човекот би поминал на Марс, планета кој е најслична на Земјата. таму и би можел да живее.

Remote video URL
реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Read more

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Read more

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Read more

Чек дис аут

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Read more

Дали миленичињата навистина гледаат ТВ?

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе