Како да дознаете дали некој ви го шпионира телефонот?

Пронаоѓањето на малициозниот софтвер е првиот чекор за решавање на проблемот.

Познато е дека онлајн безбедноста е голем проблем, а дигиталното однесување на граѓаните е од интерес за големите компании, но и за малите играчи.

Spyware или stalkerware, малициозен софтвер дизајниран да работи во позадина, може да послужи за оваа цел.

Неговата цел е да следи сè што прави корисникот и да испраќа информации до оној што решил да шпионира и да собира интимни детали од животот на жртвата.

Паметните телефони навлегоа во сите сфери на животот, па количината на информации што ги откриваме намерно, или без да знаеме дека тоа го правиме, расте.

Заинтересираните за шпионски активности постојано бараат соодветни, често скапи алатки со чија помош би можеле да хакираат телефони и потоа да ги следат движењата и однесувањето на другите. Корисниците се предупредуваат дека е важно да внимаваат што преземаат на нивните телефони и кои апликации имаат пристап до приватните податоци.

Stalkerware е особено опасен, бидејќи е богат извор на информации. Може да следи локации, да снима телефонски разговори и да краде СМС пораки, лозинки, контакти, фотографии, е-пошта, дури и содржини што се заштитени со end-to-end енкрипција.

Дека заканата е сериозна, укажуваат и извештаите на Kaspersky, кој во 2018 година пронашол шпионски софтвер на 58.487 мобилни уреди. Најчести мети се новинарите и активистите, што не значи дека другите немаат причини да бидат загрижени, бидејќи корисниците преку овој софтвер можат да се шпионираат меѓусебно, да ги следат своите партнери и други кои поради некоја причина се премногу заинтересирани за нив.

Иако е модерен проблем, тоа не значи дека е сосема нов, и претставува сериозна закана. За среќа, постојат начини да се провери дали е присутен злонамерен софтвер на телефонот, што е корисно, бидејќи шпионскиот софтвер е дизајниран да работи во позадина, без да биде забележан од целта.

Пронаоѓањето на малициозниот софтвер е првиот чекор за решавање на проблемот. Експертите посочуваат дека најдобрата мерка на претпазливост е да го држите телефонот постојано заклучен и недостапен, бидејќи неговото инсталирање не е лесно без физички пристап до уредот.

Remote video URL

Оние кои имаат Android телефони можат да ја преземат алатката против шпионски софтвер од компанијата Kaspersky, па доколку има некој несакан софтвер на телефонот ќе добијат предупредување.

Кога станува збор за iPhone, шпионскиот софтвер обично се појавува во форма на непозната апликација или злонамерен профил. За да проверите дали има несакан софтвер, треба да отидете во Settings > General > Profiles & Device Management - ако последната опција ја нема, тоа значи дека никој не си играл со телефонот и дека нема злонамерен профил. Ако се појави, може да се испита преку More Details, а во поставките би требало да се најде и Remove Management.

Покрај горенаведеното, исто така се препорачува телефонот постојано да се чисти, ажурира, да се активира двофакторна автентикација на сметките на iCloud и да се проверуваат уредите што се добиваат како подарок (да се вратат на фабричките поставки).

Исто така, се нагласува дека идентификацијата на софтверот за шпионски софтвер е тешко на уредите на Apple, бидејќи не постои едноставен начин за проверка на модификациите, а компанијата не дозволува антивирусни апликации во својата онлајн продавница. Постојат и други начини да се претпостави дека нешто не е во ред - батеријата одеднаш трае помалку, тастатурата се забавува, уредот брзо снемува простор за складирање и локацијата е секогаш вклучена.

Точно е дека многу луѓе нема да се најдат во оваа ситуација, но шпионирањето преку злонамерен софтвер навистина се случува, па затоа не е на одмет да се биде внимателен.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Вести

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Read more

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе