Како да го заштитите автомобилот од кражба?

Ако сте сопственик на возило, една од поголемите грижи ви е неговата безбедност.

Во денешно време многу автомобили не се осигурани бидејќи сопствениците не можат финансиски да си го дозволат тој „луксуз“, а и ретко што може секој од нас како поединец да направи против автомобилската мафија што „царува“ на Балканот.

Една од опциите за да го заштитите вашиот автомобил од штета или кражба е секако, осигурано гаражно место, нешто што станува сѐ поголем луксуз во главниот град, каде има сѐ помалку гаражен простор, а цените растат вртоглаво.

Сепак, купувањето или изнајмувањето гаража е сепак поевтино од кражбата на автомобил вреден илјадници евра.

Тука се и речиси неизбежните аларми кои ги има во безброј форми и со најразлични цени што се движат од 100 па до неколку илјади евра.

Алармот барем ќе ве спаси од „ситни кражби“ во кои најчесто би останале без радио или нешто оставено на седиштата, а штетата во најголе број случаи е скршено стакло на вратите.

Третиот облик на заштита на возилото е механичка блокада – заклучување на воланот, хаубата, педалите и менувачот.

Сите овие форми на заштита не се 100% непробојни, но барем во поголемиот број случаи ќе го обесхрабрат крадецот бидејќи ќе му биде потребно повеќе време да го обие или украде вашето возило во споредба со оние кои не се заштитени.

Секако, не треба да се заборава и дека треба да одбегнувате да го паркирате автомобилот во мрачни, неосветлени и/или зафрлени паркинг места и улички.

Што можете да направите?
 • Возилото секогаш треба да ви биде заклучено, дури и додека возите.
 • Кога сте паркирани, никогаш не ги оставајте клучевите во автомобилот. Затворете ги сите прозорци и панорамското стакло, ако имате.
 • Никогаш не го оставајте автомобилот со вклучен мотор и без надзор.
 • Одвикнете се да оставате видно вредни предмети на седиштата во автомобилот (ранец или торба за лаптоп или фотоапарат, актовка).
 • Будно внимавајте на своето опкружување, особено во гаражи, на паркинзи и на бензински станици или стојалишта на пат.
 • Кога го паркирате автомобилот ставете го во брзина, со тркалата свртени кон тротоарот или некоја друга препрека. Тоа го отежнува обидот за „шлепање“ на возилото.
 • Ако го фатите крадецот среде кражба на вашиот автомобил или ви пријде кога излегувате во возилото или излегувате од него, не пружајте отпор. Вашиот живот е повреден од автомобилот.
Што треба да знаете?
 • Повеќето кражби на автомобили ги вршат „професионалци“.
 • На мета најчесто се помалку егзотични модели, односно популарни модели чии делови се лесно заменливи и полесно може да се продадат веднаш.
 • Поголемиот дел од украдените автомобили завршуваат на расклопување и се продаваат на делови. Кога купувате половен автодел од неовластен продавач, голема е веројатноста делот да е од украден автомобил.
 • Автомоблската мафија делува на меѓународно ниво, крадците најчесто се ангажирани да делуваат по нарачка.
 • Еден од „методите“ за кражба е намерно предизвикување помала сообраќајна незгода, кога најчесто излегувате од возилото во паника, ги оставате клучевите внатре, а крадецот влегува и заминува со вашиот автомобил, а зад себе го остава „неговото“ евтино, нерегистрирано возило
 • Бидете внимателни и кога стоите на семафор и секогаш оставајте доволно простор за маневрирање и одбегнување други возила.
 • Секој случај на обивање или кражба на автомобил пријавете го во полиција.
реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Авто новости

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Read more

Suziki го претстави новиот S-Cross

Read more

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Read more

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Read more
 

Автомобили

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
 • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Читај повеќе
 • filter

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Читај повеќе

Изострен дизајн и иновативни технологии за знаменосецот на Audi: Врвниот A8

Читај повеќе
 • play_arrow

Како да запрете автомобил на автопат кога возачот се онесвестил?

Читај повеќе

Тјунираната Opel Insignia сега е помоќна и поагресивна

Читај повеќе

Купувате половен автомобил? Ова се знаците дека возилото било удрено

Читај повеќе

Зошто е важно да ги чистите паднатите лисја врз автомобилот?

Читај повеќе