Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

А.С.
/ 31.05.2023 / 12:39

Кето, паганска, петдневна, со постење, без месо, без шеќер, со супа, со зелка, без ова, без она... нема ден да не слушнете некоја нова диета, односно режим на исхрана, што ветува чуда и слабеење за кратко време.

И самите сте пробале многу од нив и не сте биле задоволни од резултатите или барем не долгорочно. Затоа одново и одново барате магично решение за вишокот килограми, масните наслаги, „спојлерите“ на струк и „свадбарките“ на рацете.

И така магепсаниот круг на изгладнување и прејадување продолжува. Резултатот е катастрофален: забавен метаболизам, иста бројка на вагата и неретко – паднат имунитет и влошено здравје.

Затоа прекинете го магепсаниот круг. Решението ви е пред носот. За да ослабете успешно доволно е разумно да ги намалите порциите и да воведете редовна физичка активност.

Тоа значи дека навистина нема одрекувања, нема забранети намирници. Клучот е во умереноста и балансираноста. Ако ја распоредите храната во неколку помали оброци – појадок, ужина, ручек, попладневна ужина и вечера, нема да гладувате и ќе бидете сити цел ден. Резултатите ќе бидат видливи за брзо време, а вие ќе бидете позадоволни со себе и здрави.

Онолку колку што сте изеле мора и да потрошите. За тоа ќе ви помогне физичката активност што мора да ја воведувате постепено, умерено и континуирано. Секое трошење на енергија се важи – пешачење, брзо одење, трчање, танцување, возење велосипед...

Треба да вежбате најмалку три пати неделно со вкупно траење од 150 минути.

Бројни истражувања покажале дека луѓето кои се физички активни имаат попозитивен поглед на себе и на околината. Тоа ќе ви го намали нивото на стрес, главниот виновник за таложење на масни наслаги околу струкот и стомакот.

Не заборавајте дека менталното здравје е подеднакво важно колку и физичкото. Посветете си време за себе и главната цел нека ви биде да бидете здрави и способни, а не „совршено слаби“.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе