Како да ја одржите врската по неверство?

Парот кој заеднички решил да премине преку неверство, да го прости тој чин и да продолжи заедно, се соочува со бројни ризици, а најголемиот што може да биде токсичен е недовербата. И секако, останува прашањето дали неверството може повторно да се случи?

Да се прости нешто значи тоа засекогаш да се заборави и да се продолжи без потсетување на минатото, пишува Lovesensa. Ако сакате да ја продолжите врската со партнер кој ве изневерил, тоа значи дека сте одлучиле искрено да простите и започнете нова фаза.

Совети како да изградите здрава емотивна врска по неверство:

1. Пронајдете заедничко решение

Личноста која извршила неверство сака тоа да го остави зад себе и да продолжи напред, додека изневерената личност сака да зборува за тоа и да пронајде договори. Затоа е важен заедничкиот труд за да владее посакуваната атмосфера во врската или бракот.

2. Комуникација

Комуникацијата е најважна за одржување на врската, а по неверство е неопходна. Изневерената личност сака да знае сè, но прељубникот не сака да зборува за направената грешка. Важно е да се каже сè што се има, отворено и без криење.

3. Разбирање

Изневерената личност се чувствува вознемирено, бесно, разочарано, има недостаток на самодоверба и најчесто во комуникацијата користи зборови кои другата страна не сака да ги слушне.

Личноста која извршила неверство најчесто се повлекува и се труди што помалку да зборува за тоа што го направила. Доколку одлучат да останат заедно многу е важно да се разберат еден со друг, да ги намалат импулсивните реакции и отворено да разговараат.

4. Уживајте заедно

Обидете се да уживате еден со друг, да ги правите омилените работи, да патувате заедно, да се присетите на убавите спомени. Заедничките активности се важни за повторно да создадете емотивна конекција.

5. Допири

Почесто треба да се прегрнувате, бакнувате, да се држите за раце, да водите љубов. Поддржете се еден со друг во критичната фаза на врската и дозволете природно да се вратите во нормала, за да го продолжите заедничкиот живот.

Тагови
реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, загина девојче

Read more

Од утре почнува пописот - еве кој прв ќе се попишува

Read more

Љубов и секс

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Read more

Зошто не можат да најдат љубов? Лавот е егоист, Бикот предвидлив

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more
 

Магазин

Зошто пешачењето во природа е добро за вашето здравје?

Читај повеќе

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Читај повеќе

Рецепт на денот: Шницли во сос со сенф

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе