Како да ја одржите врската по неверство?

Парот кој заеднички решил да премине преку неверство, да го прости тој чин и да продолжи заедно, се соочува со бројни ризици, а најголемиот што може да биде токсичен е недовербата. И секако, останува прашањето дали неверството може повторно да се случи?

Да се прости нешто значи тоа засекогаш да се заборави и да се продолжи без потсетување на минатото, пишува Lovesensa. Ако сакате да ја продолжите врската со партнер кој ве изневерил, тоа значи дека сте одлучиле искрено да простите и започнете нова фаза.

Совети како да изградите здрава емотивна врска по неверство:

1. Пронајдете заедничко решение

Личноста која извршила неверство сака тоа да го остави зад себе и да продолжи напред, додека изневерената личност сака да зборува за тоа и да пронајде договори. Затоа е важен заедничкиот труд за да владее посакуваната атмосфера во врската или бракот.

2. Комуникација

Комуникацијата е најважна за одржување на врската, а по неверство е неопходна. Изневерената личност сака да знае сè, но прељубникот не сака да зборува за направената грешка. Важно е да се каже сè што се има, отворено и без криење.

3. Разбирање

Изневерената личност се чувствува вознемирено, бесно, разочарано, има недостаток на самодоверба и најчесто во комуникацијата користи зборови кои другата страна не сака да ги слушне.

Личноста која извршила неверство најчесто се повлекува и се труди што помалку да зборува за тоа што го направила. Доколку одлучат да останат заедно многу е важно да се разберат еден со друг, да ги намалат импулсивните реакции и отворено да разговараат.

4. Уживајте заедно

Обидете се да уживате еден со друг, да ги правите омилените работи, да патувате заедно, да се присетите на убавите спомени. Заедничките активности се важни за повторно да создадете емотивна конекција.

5. Допири

Почесто треба да се прегрнувате, бакнувате, да се држите за раце, да водите љубов. Поддржете се еден со друг во критичната фаза на врската и дозволете природно да се вратите во нормала, за да го продолжите заедничкиот живот.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Мексико Сити тоне по 10 сантиметри годишно поради подземното езеро

Read more

Љубов и секс

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Read more

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Read more

Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Read more

Жените кои секој пат доживуваат оргазам ги прават овие пет работи

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе