Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Многу родители се борат со тоа како да ги наведат децата што повеќе да читаат, а со тоа и да ја развијат читачката писменост, која се дефинира како способност за разбирање на пишани текстови за развивање лични цели, развој на сопственото знаење и личниот потенцијал.

На кои начини може да му помогнете на детето?

1. Бидете му пример

Ако детето не гледа пример во вас, како ќе го инспирирате да чита повеќе? Одете заедно во книжарница и бирајте кои книги сакате да ги имате во домашната библиотека, почесто нека ве гледа детето како читате книга. Можете и заедно да читате додека одморате, поезија на пример може да читате и на глас со вклучена музика по избор. Вие сте му најдобриот пример на детето дека е корисно да се дружи со книгите.

Со текот на времето неговата љубопитност ќе надвладее па ќе сака да види што вие читате  и со самото тоа ќе чувствува потреба за читање.

2. Поврзете го читањето со секојдневните активности

Пишувањето е исто така дел од читањето и писменоста, а за да ги споите двете активности, вклучете го детето во секојдневните активности. На пример, ако треба да набавите храна во продавница, диктирајте му го на детето списокот со намирници. Детето нека пишува, а потоа нека го прочита списокот.

Исто така, може да му дадете задача да напише писмо до баба, дедо или некое другарче во кое ќе напише како му изгледал денот, со кои играчки си игра дома и слично. Потоа писмото нека го прочита на глас.

3. Оставете и детето да бира книги

Секое ниво на образование носи наслови од лектири кои мора да се прочитаат. И без разлика колку наставниците се трудат да ги доближат книгите до децата, токму обврската дека мора да ги прочитаат им создава чувство на одбојност.

Настојувајте детето да не го поврзува читањето и книгите само со лектирите. Однесете го во библиотека или книжарница самото да одбере книга за која мисли дека е интересна.

4. Нека чита и друго, не само книги

Читачката писменост не се однесува само на читање книги или весници, туку и на електронски медиуми. Денешните деца минуваат многу време на интернет за разлика од претходните генерации. Сега кога ќе се земе во обѕир и онлајн наставата, затоа и треба да се најдат различни извори на читање.

Овој дел е поврзан за способноста на толкување и проверка на веродостојноста на изворите од кои се добиваат податоците. Затоа и треба да се развива критичкото мислење, со детето треба да разговарате за тоа и надвор од училиштето и медиумската култура.

5. Следете како чита детето и дали се мачи со нешто

Читањето се основа на неколку фактори, а на детето најмногу ќе му помогнете така што ќе забележите со кое подрачје има најмногу проблеми и ќе поработите на тие теми.

На пример, ако забележите дека детето без проблеми може да ја прочита приказната, но не разбира што се бара од домашната задача, најмногу ќе му помогнете ако се фокусирате на тоа.

Со мирен тон ќе му поставувате прашања, ќе го наведувате во текстот да ги пронајде речениците со кои ќе го поткрепи тоа што го кажува и нека се обиде со свои зборови да го прераскаже прочитаното. Со текот на времето ќе му оди полесно, но потребно е трпение.

реклама

Научниците открија каде може да има вонземјани кои ја набљудуваат Земјата

Read more

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Од понеделник ќе се издаваат документи со новото уставно име

Read more

Книги

Десет романтични класици кои вреди да ги прочитате еднаш во животот

Read more

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Read more

Џ.К. Роулинг ја најави својата нова книга

Read more

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more
 

Магазин

За побрзо слабеење: 7 намирници што треба да ги јадете

Читај повеќе
  • play_arrow

10-минутни вежби за стомачни мускули со Памела

Читај повеќе

Што треба да јадете за време на топлотниот бран?

Читај повеќе

Сочни и здрави: Зошто треба секој ден да јадете праски?

Читај повеќе

Пет навики на жените кои уживаат во сексот

Читај повеќе

Изненадете ги вашите најмили со базен и пружете им задоволство и бесконечна забава

Читај повеќе

Ако наутро се туширате со топла вода, правите голема грешка

Читај повеќе
  • play_arrow

Спајдермен се ракуваше со папата во Ватикан

Читај повеќе

Десерт на денот: Домашен овошен сладолед

Читај повеќе