Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Дали знаете како треба да се однесувате кога прв пат среќавате некое куче? Кај кучињата не важат истите социјални правила како кај луѓето, па така треба да знаете некои работи.

На пример, прв пат се среќавате со кучето на ваш пријател. А вие сте од оние луѓе кои никогаш не чувале куче, но немате ништо против понекогаш да си поиграте со туѓо. Мора да знаете одредени правила за вашата средба со кучето да не стане непријатна.

Ако меѓу луѓето е културно соговорникот да се гледа право в очи, тоа не е случај со кучињата. Гледајќи куче право в очи може дури да му оставите впечаток дека сте закана.

Потоа, никогаш не треба на куче да му пристапувате со раширени раце поканувајќи го на прегратка. Така може со дете, но не и со куче.

Такви и уште многу други насоки за однесување при интеракција со куче во епзиодата „How to Approach a Dog the Right and Safe Way“ на Bright Side:

Remote video URL
Тагови
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Чек дис аут

Дупка „проголта“ паркиран автомобил во Индија

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more
 

Магазин

Што го прави среќен секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Седум видови на одмор што ни се потребни на сите

Читај повеќе

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Павлова торта

Читај повеќе
  • filter

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Читај повеќе
  • play_arrow

Дупка „проголта“ паркиран автомобил во Индија

Читај повеќе

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради убавата насмевка го сметаат за најзгодниот учител во Австралија

Читај повеќе

Секс ситуации во кои жените најмногу грешат

Читај повеќе