Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Многумина веруваат дека правењето пица не бара многу труд, но сепак треба да обрнете внимание на три клучни чекори при подготовката на пицата.

Доколку сакате вашата домашна пица да има вкус како да ја направил вистински мајстор, мора да внимавате на подготовката на тестото, сосот од домати и температурата на рерната.

Подготовка на тестото

Треба да го оставите тестото да нарасне. Ако тестото се враќа во првобитната положба откако ќе го развлечете, тоа е знак дека треба да отстои некое време на собна температура.

Сос од домати

Иако многу луѓе користат кечап како главен прелив на пицата, обидете се да користите домашен сос од домати. Како да направите одличен сос од домати, прочитајте ТУКА.

Загреана рерна

Рерната треба да ја загреете на највисока температура, па дури потоа да ја ставите пицата да се пече десетина минути на препорачаната температура. Некои мајстори препорачуваат да го загрееете и плехот, а потоа да ставите хартија за печење и пицата врз неа.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе