Како да препознаете дали партнерот ве лаже?

Во комплицираниот свет на машко-женските односи, многу е корисно да научите дали некој ве лаже и мами. Ќе се изненадите колку често луѓето го прават тоа.

Анкета спроведена кај 2.000 испитаници покажа дека еден од осум испитаници признале дека го лажат својот партнер. Загрижувачки е што еден од 12 учесници во анкетата признале дека излажале за неверство во врската, а 8% од испитаниците биле неискрени по прашањето на моменталниот емотивен статус или врска од минатото.

Мажите лажат почесто од жените. Милениумците лажат најмногу, а како најчести изговори ги користат табу темите како што се итни случаи во семејството, смртен случај или погреб.

Доктор Џорџина Барнер работи како психолог во советувалиште и објаснува на кој начин може да препознаете дека партнерот ве лаже.

„Нивниот контакт очи в очи со вас трае предолго, повеќе од тоа што е природно или типично. Или ги покриваат очите со раце“, објаснува докторката.

Предупредува дека лажгото може да спречи контакт со очи фокусирајќи се на некој предмет, како на пример телефонот или пак, да гледа наоколу.

Исто така може во целост да избегнува контакт со очите. Вели дека сето тоа е дел од стратегија, „да ве манипулира дека е чесен“ додека покажува однесување кое го поврзуваме со вистината, пишува Yahoo.lifestyle.

Кај неискрените луѓе ќе забележите и зголемено потење и црвенило на лицето. Помалку самоуверените лажговци ќе манифестираат вообичаено однесување – погледот често им скита по просторијата или пак гледаат лево или десно неколку секунди за да „купат“ време и да се одморат од вината што ја доживуваат гледајќи ја саканата личност во очи, додава Барнет.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Љубов и секс

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Read more

Дали би пробале секс предизвик од еден месец?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто се заљубуваат во најдобриот пријател

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе