Како да препознаете дека на организмот му недостасува вода?

Водата е многу важна за одржување на нашето здравје.

Доволното внесување течности ни помага да го подобриме варењето, да го забрзаме метаболизмот и да ја регулираме телесната температура.

Дехидратација се случува кога не пиеме доволно вода или кога брзо губиме вода преку, на пример, потење, повраќање или дијареа.

Одредени лекови како диуретици (таблети за исфрлање вода) може да доведат до зголемено мокрење, а со тоа и до дехидратација.

Но, како да препознаете дека на телото му недостасува вода? Иако симптомите не се секогаш многу забележливи, сепак може да се забележи недостигот од внес на вода.

Знаците дека вашето тело е дехидрирано вклучуваат:

 • главоболка
 • збунетост
 • замор
 • вртоглавица
 • слабост или зашеметеност
 • сува уста
 • забрзан пулс
 • низок крвен притисок
 • губење на апетит
 • зголемена желба за шеќер
 • црвена кожа
 • отечени нозе
 • грчеви во мускулите
 • нетолеранција на топлина или студенило
 • запек
 • урина со темна боја.
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Здравје

Објавена листа на земји со највисоки стапки на дијабетес, каде се рангира Македонија?

Read more

Како доаѓа до предозирање со алкохол и какви последици по здравјето може да остави?

Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Read more

Што открива бојата на вагиналниот исцедок и кои се последиците ако го игнорираме?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
 • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе