Како да препознаете дека сте во врска со емоционален манипулатор?

Понекогаш може да бидете повредени многу лесно. Затоа, подобро е на време да ги препознаете знаците дека сте во љубовна врска со емоционален манипулатор.

Како да препознаете дека сте во врска со емоционален манипулатор?

Заведување

Доколку привлечете внимание на некој маж, тој ќе се потруди да ве освои уште на првиот состанок. Но, доколку имате врска со емоционален манипулатор, веќе на првиот состанок ќе слушнете изјави како што се: „секогаш ќе бидам со тебе“; „ти си најубавата жена на светот“; „никогаш не сум се чувствувал вака“; „никоја не ми се допаднала толку како ти“. 

Факт е доколку некому навистина му се допаѓате, нема да ви кажува вакви работи уште на почетокот за да не ве исплаши. 

А манипулаторите ќе направат сè за да ве освојат и да звучат што поубедливо.

Премногу брза

Веќе сте биле на неколку состаноци и сте вљубени до уши. Тој е романтичен, ви изјавува љубов, а и сексот е одличен. Вие сте вљубени, а тој е упорен со плановите за иднината. „Едвај чекам да почнеме да живееме заедно“ звучи одлично доколку подолго време сте заедно, но ако тоа го изговори некој со кој се гледате толку кратко време, треба да размислите двапати со каква личност излегувате.

Без граници

Можеби е подобро да не постојат ограничувања помеѓу вас, но всушност границите се потребни за да не се изгубите себеси во врската.

Но, вашиот емоционален манипулатор нема граници. Ако вие се обидете да ги поставите, тој брзо ќе го загуби интересот. Неговата единиствена цел е да ве искористи за да ги задоволите сите негови емоционални потреби и не му е важно како ќе се чувствувате.

Сексуална контрола

Прво сексот беше возбудлив, неверојатно добар, се чувстувавте поврзано и сакано. Но, сега кога е сигурен дека сте негова, не водите љубов толку често. Можно е да инсистира да имате секс кога сте нерасположени или уморни, а кога ќе сакате вие, ќе ве обвини дека премногу барате.

Контрола

Досега и сами увидовте дека нешто не е во ред. Немате контакт со вашите пријатели со кои редовно се гледавте и се оддалечивте од сите. Неговиот шарм сè помалку го забележувате затоа што веќе ги задоволивте неговите потреби и желби.

Доколку препознавте некои од овие знаци, подобро да излезете од ваквата врска затоа што ништо нема да се промени во иднина.

реклама

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Љубов и секс

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Дали љубомората е болна, но неопходна емоција?

Read more

Од машки агол: Правила за незаборавен орален секс

Read more

Магазин

По 38 години, милијардерот го оствари својот сон: Го подели богатството и дојде на нула

Читај повеќе

Коронавирус во Англија: Сами во карантин или платете 10.000 фунти казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Варијации на склекови со кои најбрзо ќе набилдате мускули

Читај повеќе

Идеја за појадок: Солени мафини

Читај повеќе
  • play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе