Како да препознаете квалитетни јајца?

Тестото и колачите направени од домашни јајца имаат поинтензивна жолта боја отколку производите во кои се користеле јајца купени во продавниците.

Бојата на жолчката навистина може да ви каже многу за потеклото на јајцето и кокошката што го снесла.

Домашните јајца и купечките јајца содржат приближно иста количина на хранливи материи, па и едните, и другите може да се користат за готвење и печење.

Но, разликите сепак можат да се видат со голо око. Колку е поинтензивна бојата на жолчката, односно има потемна портокалова боја, толку се поголеми шансите дека јајцето го има снесено кокошка на која ѝ е дозволено да се движи слободно.

Купечките јајца најчесто се снесени од кокошки кои живеат во преполни кафези или одгледувачници, што значи далеку помалку движење за овие птици, во споредба со домашните.

Кога кокошките се одгледуваат на отворено, со поголема слобода (free range), тие несат помалку јајца, јадат повеќе и поразновидна храна и имаат поголема слобода на движење, што влијае на изгледот на јајцата.

Претходно истражување покажа дека јајцата од кокопки одгледувани на отворено се малку потешки од купечките јајца и имаат подебела лушпа, што ја намалува можноста за уништување при транспортот.

Погледнете ја разликата во јајцата купени од одгледувачи на отворено и оние што се купуваат во продавница:

Remote video URL
Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Живот

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Read more

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Read more

Кога родителите треба да престанат да се бањаат со децата?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе