Како да препознаете проблеми со хард дискот и што да направите?

Хард дисковите, како и сите други делови на компјутерот, не траат засекогаш.

Еве неколку знаци дека е време да го замените дотраениот хард диск со нов.

Корумпирани податоци и сè поголем број лоши сектори

Ако забележите нешто од ова, вашиот хард диск можеби е „ на крај на силите“:

  • Грешки при отворање, преместување или зачувување фајлови
  • Фајловите не се отвораат
  • Корумпирани податоци во фајловите
  • Фајловите сами исчезнуваат

Корупцијата на податоците обично се јавува кога се создаваат податоците. Можеби проблемот е во некој штетен софтвер, односно вирус, но може да е до хард дискот.

Bad sectors или лоши сектори се оние делови на дискот што не можат да складираат податоци како што треба. Ако имате Windows, тој автоматски ќе ги препознае и обележи, и ако ви е расипан хард дискот, ќе има сè повеќе такви сектори со тек на време.

За да се обидете да зачувате барем некои податоци од овие лоши сектори, пробајте го следново.

Windows + E -> This PC -> десен клик, па Properties -> Tools -> Check. Можете да направите и потемелен преглед, но трае малку подолго.

Отворете command prompt како администратор -> chkdsk/r c: (za C: disk) -> притиснете Y и дозволете CHKDSK да го рестартира компјутерот.

Забавување на компјутерот, чести „багови“, „син екран на смртта“

Една од најчестите причини за оваа комбинација на „симптоми“ е токму расипан хард диск. Секако, можете прво да се обидете со ажурирање на оперативниот систем или да влезете во Safe Mode и да видите што можете да направите оттаму, но ако ништо од тоа не успее – најверојатно станува збор за хард дискот.

Чудни звуци

Ако слушнете нешто што е невообичаено кога работи вашиот компјутер, тоа може да биде проблем. Повторливиот звук познат како „клик на смртта“ најверојатно е предизвикан од обид на главата на хард дискот да напише податоци, но не успева. Исто така, звуци на гребење или пиштење не се добар знак.

Што да направите ако сакате да го смените хард дискот?

За почеток, направете сигурносна копија. Можете да направите копија преку интернет, користејќи OneDrive или нешто слично.

После тоа, заменете го дискот и едноставно пренесете ги сите податоци на новиот. Не заборавајте да ги избришете целосно од стариот кога дефинитивно повеќе не ви требаат. Многу луѓе решаваат физички да го уништат, но тоа не е најсреќното решение за животната средина.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе