Како да се излечите од мамурлак?

Како што се ближи крајот на годината, така сѐ повеќе зачестуваат забавите и излегувањата на кои пиете до доцна во вечерта, па наредното утро се будите со мамурлак. За среќа, има начин како да се ослободите од мамурлакот од саботата навечер.

Во суштина, најдобриот лек против мамурлак е водата.

Симптомите на мамурлак се дехидрација, хипогликемија и нуспојави од токсините од пијалоците што сте ги консумирале.

Водата не само што ќе ве хидрира, туку и ќе ви помогне да ги елиминирате токсините од организмот.

Сокот од портокал исто така ќе ви помогне да го нормализирате нивото на шеќерот во крвта.

Вежбање

Одличниот лек против мамурлак е вежбањето кое може да ги отстрани штетните токсини од вашето тело, но важно е да пиете многу вода, затоа што доколку не внесувате течности, ќе се чувствувате уште полошо.

Кафе за главоболката

Кофеинот може да предизвика наплив на енергија, но привремено. Дека кафето е добар лек против мамурлак е далеку од вистината.

Витамин Ц

Студиите покажаа дека витаминот Ц може да му помогне на вашето тело во борбата против мамурлакот.

Во комбинација со одредени аминокиселини и глукоза, ќе му помогне на вашето тело да создаде глутатион, силен антиоксиданс кој помага на телото да се ослободи од токсини.

Еден од најголемите спасители против мамурлакот е јајцето, без разлика дали е пржено, варено или живо. Во јајцата се содржат амино киселини како што е тауринот, кој ја подобрува функцијата на црниот дроб.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Здравје

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Read more

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Read more

Неколку причини зошто треба да јадете круши

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе