Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Цените на горивата ширум светот, вклучително и Македонија, се исклучително високи, па затоа е корисно да знаете како да заштедите пари додека возите.

Брзината со која се движи автомобилот, во секој случај има најмногу влијание врз потрошувачката на гориво. Но, има и други навики на возачот кои можат да имаат значително влијание.

Одржувајте го возилото

Редовното одржување и сервисирање ја подобруваат ефикасноста на возилото, а со тоа и потрошувачката на гориво. Посебно е важно притисокот во гумите да биде точен како што е наведено во упатството за возилото бидејќи сè долу и горе има негативно влијание врз економичноста. Притисокот во гумите варира во зависност од товарот што се транспортира, така што во случај кога превезувате патници и багаж, сепак треба да ги надувате гумите до максималниот препорачан притисок.

„Лесна“ десна нога, највисоко можно ограничување на брзината

Прекумерната брзина е најголемиот фактор што го голта горивото, па затоа треба да се избегнува „тешката“ десна нога и наместо тоа пополека да се забрзува. Секако, во текот на патувањето ќе треба да се забрзува неколку пати, но тоа не значи дека е неопходен агресивен пристап и силен притисок на педалата за гас. Исто така, се препорачува да се вози во најголема можна брзина во рамките на дозволената брзина. Најдобар совет за градско возење е да ја смените брзината што е можно побрзо со што е можно помала брзина, на пример околу 2.000 вртежи во минута. Колку е поголема брзината, толку повеќе гориво користи моторот. Оптималната брзина за економичност на горивото варира за различни автомобили, но со години се смета дека брзината од околу 90 km/h е најоптималната за економичност на горивото бидејќи над таа брзина се зголемува отпорот на воздухот. Поновите автомобили имаат индикатори за менување брзини.

Следење на состојбата во сообраќајот и континуитет на возење

Одржувањето на автомобилите со оптимална брзина е важно за економичноста, но тоа често е тешко поради условите на патот и сообраќајот. Забавувањето и забрзувањето ќе доведат до зголемена потрошувачка на гориво, па затоа е важно да се обидете да возите што е можно порамномерно, малку користејќи го воланот, педалата за гас и сопирачките. При забавување, важно е да го држите автомобилот во брзина бидејќи доводот на гориво на моторот е прекинат, што значи дека нема потрошувачка при сопирање.

Експертите ја нагласуваат важноста од следење и прогнозирање на сообраќајот што е можно подалеку. Ако далеку напред возачот здогледа црвено светло на семафор, ќе може да го прилагоди притисокот на педалата за гас и природно да ја намали брзината. Возењето по угорница ја зголемува и потрошувачката на гориво, па затоа се препорачува да се забрза пред угорницата, а потоа да се намали притисокот на педалата при качување. Дополнителниот вртежен момент треба да биде доволен за да се сведе дополнителната потрошувачка на гориво на минимум.

Користење на темпомат

Темпоматот дефинитивно помага во економичноста на горивото и е идеален за автопат. Еден од клучните фактори за намалување на потрошувачката на гориво е константната брзина, а токму тоа темпоматот го обезбедува на рамни површини со елиминирање на непотребното забрзување.

Сепак, редовното користење на темпоматот  и неговото користењето надвор од рамните патишта ќе ја зголеми потрошувачката. Една од причините е што темпоматот реагира побавно на промените во наклонот, што значи дека кога ќе стигнете до врвот на ридот, би ја тргнале ногата од педалот за гас за да одржувате константна брзина при спуштање, додека темпоматот реагира побавно затоа што не ја гледа промената на наклонетоста. Во овој случај, темпоматот доведува до поголема потрошувачка на гориво.

Избегнувајте возење со носачи и товар на покривот

Багажниците на покривот и оптоварувањето на покривот го зголемуваат отпорот на воздухот, што бара повеќе гориво. Колку е побрзо возењето, толку е поголем отпорот, а со тоа и потрошувачката на гориво. Отпорот на воздухот е за 16% поголем при 120 km/h поради багажникот на покривот и 39% поголем поради куферите на кровот. Дури и малите знамиња што висат на автомобилите го зголемуваат отпорот и потрошувачката, како и возењето со отворен прозорец.

Користење на клима уред

Климата ја зголемува потрошувачката на гориво, па затоа треба да ја користите само кога е потребно. Проверете дали облеката ви е прилагодена на временските услови.

Комбинирајте патување, загреаниот мотор е поекономичен

Кога си ги планирате обврските, обидете се да ги комбинирате наместо да одите на повеќе кратки патувања. Кога моторот ќе се загрее до оптимална температура, тогаш е најекономичен. Во спротивно, ладното палење ја зголемува потрошувачката на гориво.

Намалете го товарот

Иако товарот не прави најголема разлика во потрошувачката на гориво, сепак отстранете го од автомобилот товарот што не ви е потребен. Ова на долг рок ќе ја намали потрошувачката.

реклама

Авто новости

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Read more
 

Автомобили

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе