Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Досегашните истражувања покажаа дека голем број луѓе чувствуваат здравствени тешкотии во текот на временските периоди. Еден од најчестите проблеми е главоболката што се појавува одеднаш, особено среде опаѓање на температурите и непосредно пред дожд.

Научници од Универзитетот Јанг Минг на Тајван открија дека промените во атмосферата можат да бидат одговорни за појавата на мигрена.

Во студијата учествувале 60 лица со мигрена, а кои воделе дневник со секојдневните навики во текот на една година. Резултатите покажале дека временските прилики можат да предизвикаат мигренски напади, најчесто благи, а најголем причинител е токму падот на температурите.

„Студијата нуди први докази дека главоболките се поврзани со промени во температурите. Ако пациентот е чувствителен на промени, лекарите би требало да му препорачаат како да се носи со разликите во температурата“, вели д-р Шу Џиун Ванг, водач на студијата.

Како да ги ублажиме промените во организмот?

Пијте доволно вода, една од причините за главоболка е токму недоволната хидратација. Важно е да го зголемите внесувањето вода, а намалите пиењето кафе и газирани пијалаци.

Внесувајте магнезиум, помага за опуштање на крвните садови.

Носете квалитетни очила за сонце кои штитат од УВА и УВБ зраци. Незаштитеното изложување на светлина на очите може да предизвика главоболка, особено ако времето е променливо.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more

Здравје

Кои се придобивките доколку редовно консумирате чај?

Read more

По колку бразилски ореви смеете да јадете на ден?

Read more

Голем успех во лекувањето на Алцхајмеровата болест, но има и нуспојави

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако јадете по две лажици мед секој ден?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најдобрите вежби за тенок струк и цврст задник

Читај повеќе

Три зборови кои мажите мразат да ги слушнат од жените

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Читај повеќе

Кои се придобивките доколку редовно консумирате чај?

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети пиперки со ореви

Читај повеќе
  • play_arrow

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Читај повеќе

Кој им предизвикува повеќе стрес на жените, мажот или децата?

Читај повеќе

Зимска нега: Маска од 4 состојки за бујна и поздрава коса

Читај повеќе

Полицијата во Сан Франциско доби одобрение да користи „роботи убијци“

Читај повеќе