Како да сте таму: Роверот на НАСА го сними звукот на Марс

Сега имате можност да слушнете како звучи планетата Марс и тоа како да стоите на нејзината површина, небаре сте таму на лице место.

Двата микрофона на роверот на НАСА додадоа нова димензија на начинот на кој научниците и инженерите ја истражуваат Црвената планета. Еден микрофон се наоѓа на страна, на шасијата на роверот, а другиот на јарболот и служи како додаток на истражувањето на карпите.

Благодарение на микрофоните на роверот Perseverance, снимени се скоро пет часа материјал на кој има звуци од дување ветер на Марс, тркалата на роверот како крцкаат по површината и моторите што се вртат додека роверот ја движи роботската рака. Овие звуци им овозможуваат на научниците и инженерите да го искусат Марс на нови начини, но сите останати се поканети да слушнат.

Звукот од Црвената планрета е многу поразличен од оној на Земјата. Не само поради различната атмосфера, поради која звукот таму и полесно и побрзо патува, туку и поради тоа што нема жив свет кој призведува звуци, ниту пак техлоногија која вреви.

„Како да навистина стоите таму“, вели Баптист Шид, научник кој ги проучува снимените звучни податоци во Истражувачкиот институт за астрофизика и планетологија во Франција. „Звуците на Марс имаат силни бас вибрации, така што кога ќе ставите слушалки, навистина можете да го почувствувате тоа. Мислам дека микрофоните ќе станат многу важни за идните истражувања на Марс и Сончевиот Систем“.

Remote video URL
реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Наука

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Read more

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Read more

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more

Што знаеме за мегалодонот? Вистината за најголемата ајкула што некогаш живеела

Read more
 

Гик

  • play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Читај повеќе

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Читај повеќе

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Читај повеќе

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Читај повеќе

Кој произведувач прв ќе претстави смартфон со камера од 200 MP?

Читај повеќе

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Читај повеќе