Како да запрете автомобил на автопат кога возачот се онесвестил?

Храбар и многу ризичен потег.

На делницата од автопатот А28 во Холандија, во близина на Хардервајк, на крајот на минатата недела дошло до драматично спасување на жена која се онесвестила зад воланот во моментот кога со своето VW Polo тргнала да се исклучи од патот.

Со оглед на тоа што несреќната жена била сама во возилото, автомобилот продолжил неконтролирано да се движи, па во еден момент дури и ја преминал тревната површина до патот, повремено одбивајќи се од заштитната ограда.

Неколку возачи сфатиле што се случува и еден од нив направил храбар, но ризичен маневар за некако да го запре возилото со својот автомобил. Тој прво го престигнал автомобилот Polo со својот Ford Focus, а потоа се позиционирал пред него во лентата за застанување и постепено сопирал додека возилото не запрело удирајќи го автомобилот Ford Focus одзади.

За среќа, никој не е сериозно повреден во инцидентот, а возачот, кој подоцна беше идентификуван како Хенри Темерманс, практично ѝ го спасил животот на жената со оваа многу ризична постапка.

Remote video URL

„Јас не сум херој, го направив тоа што требаше да го направам“

Темерманс подоцна за холандските медиуми изјави дека се враќал дома во петокот попладне кога видел автомобил како се движи по тревата покрај патот на автопатот. Низ страничниот прозорец на автомобилот Polo забележал дека нешто не е во ред со личноста зад воланот.

„Она што го видов не беше добро. Беше јасно дека госпоѓата повеќе не беше свесна“.

Додека автомобилот Polo продолжил да се движи, Темерманс сфатил дека заштитната ограда нема да го спречи и решил да реагира.

Кога сѐ завршило, тој и друг возач излегле да ѝ помогнат на жената која се уште била во несвест.

„Повикавме брза помош и потоа заедно се приближивме до автомобилот. Видов дека се враќа во живот. Осетив пулс и ѝ го почувствував чукањето на срцето, па тоа малку ме смири“, објаснува Темерман.

Жената се освестила по неколку минути, а нејзините спасувачи ја чекале брзата помош која пристигнала само 10 минути подоцна.

Таа била префрлена во болница каде било констатирано дека има пет скршени ребра. Сѐ уште не е јасно зошто се онесвестила.

Ќерката и сопругот на жената подоцна стапиле во контакт со Темерманс.

„Тие беа многу благодарни за она што го направив“, вели тој.

„Луѓето на социјалните мрежи велат дека се горди на мене, ме нарекуваат херој. Но, јас не се гледам себеси така. Вие имате должност да им помогнете на луѓето на кои им е потребна помош. Јас го направив тоа што морав да го направам“.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Авто новости

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Read more

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Read more

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Read more

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Read more
 

Автомобили

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Читај повеќе

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Читај повеќе

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Читај повеќе

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Читај повеќе

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Читај повеќе

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Читај повеќе

Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Читај повеќе

Дали BMW ги „спојува“ сериите 4 и 8 во нова серија 6?

Читај повеќе
  • filter

Класичниот Mini се враќа со електричен погон и 120 КС

Читај повеќе