Како ефективно да слабеете дома?

Многумина од вас ги поминуваат студените денови во топлиот дом со книга или филм и наоѓаат секакви активности и изговори за да не вежбаат. Но, тоа е сосема погрешно.

За оние кои одлучија да го изгубат вишокот калории оваа зима, фитнес тренерите ги советуваат како да започнат со вежбање доколку се почетници.

За да ослабете, мора да согорувате повеќе калории отколку што внесувате, советуваат фитнес тренерите. Ќе ви помогнат вежбите за брзо слабеење, но и правилната исхрана.

Освен тоа, внимавајте на внесот на храна, на нејзината хранливост и квалитет.

Доколку вежбате, но ви е потребен уште еден начин за ефективно слабеење, при крајот на денот пешачете или возете велосипед 30 до 45 минути.

Како да слабеете дома?

Лесните и едноставните вежби може да ги практикувате секој ден во вашиот дом. Може да практикувате и интензивни вежби, но во тој случај, еден ден од неделата нека ви биде ден за одмор.

За брзо слабеење, се препорачуваат барем 150 минути умерени кардио вежби седмично или 75 минути интензивни кардио вежби седмично. Кардио вежбите правете ги во интервали.

Џогирајте во место 30 секунди на секои 5 минути.

Правете склекови и вежби со тегови барем два пати неделно. Се препорачува да правите еден сет од 8 до 12 повторувања за да ги зајакнете мускулите, а потоа наредната недела може да направите уште два сета. На овие вежби посветете од 30 до 60 минути два пати неделно.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Фит

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Read more

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Read more

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Магазин

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија

Читај повеќе
  • play_arrow

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Читај повеќе

Брз ручек за цело семејство: Кременадли со кашкавал

Читај повеќе
  • filter

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Читај повеќе
  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе