Како ефективно да слабеете дома?

Многумина од вас ги поминуваат студените денови во топлиот дом со книга или филм и наоѓаат секакви активности и изговори за да не вежбаат. Но, тоа е сосема погрешно.

За оние кои одлучија да го изгубат вишокот калории оваа зима, фитнес тренерите ги советуваат како да започнат со вежбање доколку се почетници.

За да ослабете, мора да согорувате повеќе калории отколку што внесувате, советуваат фитнес тренерите. Ќе ви помогнат вежбите за брзо слабеење, но и правилната исхрана.

Освен тоа, внимавајте на внесот на храна, на нејзината хранливост и квалитет.

Доколку вежбате, но ви е потребен уште еден начин за ефективно слабеење, при крајот на денот пешачете или возете велосипед 30 до 45 минути.

Како да слабеете дома?

Лесните и едноставните вежби може да ги практикувате секој ден во вашиот дом. Може да практикувате и интензивни вежби, но во тој случај, еден ден од неделата нека ви биде ден за одмор.

За брзо слабеење, се препорачуваат барем 150 минути умерени кардио вежби седмично или 75 минути интензивни кардио вежби седмично. Кардио вежбите правете ги во интервали.

Џогирајте во место 30 секунди на секои 5 минути.

Правете склекови и вежби со тегови барем два пати неделно. Се препорачува да правите еден сет од 8 до 12 повторувања за да ги зајакнете мускулите, а потоа наредната недела може да направите уште два сета. На овие вежби посветете од 30 до 60 минути два пати неделно.

реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Фит

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Read more

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more
 

Магазин

Рецепт на денот: Бомбици со кокос

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Што вели науката, зошто луѓето изневеруваат?

Читај повеќе

Храна што содржи повеќе калциум од млекото

Читај повеќе

Истражување: Луѓето кои повторно ќе се заразат со корона имаат полесни симптоми

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои по секоја цена избегнуваат конфликти

Читај повеќе

Зошто треба да пиете чај од нане?

Читај повеќе
  • filter

Лагуна во Аргентина стана розова поради загадување

Читај повеќе

Десерт на денот: Сутлијаш со малини

Читај повеќе