Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Пред 20 години, спортските автомобили можеа да се пофалат со тркала од 15 инчи, додека денес дури и семејните автомобили се возат на тркала од 20 инчи.

Porsche открива дали овој тренд е оправдан. Tire Reviews го тестираше Porsche 911 на гуми Michelin со различни дијаметри. Пневматиците Pilot Sport 4S NAO беа специјално развиени за 911.

Тие тестираа две опции: помали предни тркала со дијаметар од 19 инчи и задни тркала од 20 инчи и поголема комбинација од 20 инчи предни и 21 инчи задни.

Очекувано, нема значителни разлики во секојдневното возење, се разбира, со исклучок на естетското задоволство. На сува површина и двете овозможија забавување од 100 км/час до 5 км/час за нешто повеќе од 33 метри. Истата приказна е и на влажно, каде што растојанието за сопирање од 80 до 5 км/час беше нешто повеќе од 33,6 метри.

Меѓутоа, на тркачката патека приказната е сосема поинаква. На влажни подлоги, помалиот сет на гуми беше повеќе склон кон преуправување, што се покажа и во тајмингот. 911 со поголемите гуми ја помина тест патеката седум десетинки побрзо.

Уште поголема разлика е постигната на суво. 911 со помали гуми патеката ја помина за 71,53 секунди, а со поголеми гуми за само 70,43 секунди.

Разликата е очигледна, но само во спортското возење. На крајот, на купувачот му останува да одлучи дали ќе ги купи поскапите поголеми гуми или ќе се придржува до стандардната понуда.

Remote video URL
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Авто новости

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Read more

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Read more

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Read more

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Read more
 

Автомобили

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчистиот автомобил во светот - си ја собира дури и прашината од гумите

Читај повеќе

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Читај повеќе

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Читај повеќе
  • play_arrow

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Читај повеќе

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Читај повеќе

Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендарниот рели автомобил, цената - астрономска

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа производниот погон за хрватскиот Rimac Nevera?

Читај повеќе