Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Кризата со COVID-19 нема да биде ставена целосно под контрола без вакцина, а за развој на истата е потребно време, од 12 месеци до 18 месеци, а можеби и повеќе. Во најдобар случај, ќе биде потребно една година за развој на вакцина која ќе спречи развој на болеста COVID-19.

Во ова интересно видео на SciShow е презентирано како изгледа целиот процес на развој на вакцина и која е нејзината функција за имунитетот на организмот.

реклама

Здравје

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Знаци кои покажуваат дека не пиете доволно вода

Read more

Имунитетот на COVID-19 е поголем од тоа што го покажуваат тестовите

Read more

Нови видеа

play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more
play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Read more
play_arrow

Како солзавецот стана „омилено оружје“ на американските полицајци?

Read more
play_arrow

Голот на Роналдо против Џеноа со брзина од 105 километри на час

Read more
play_arrow

National Geographic со дрон сними документарец за Монт Еверест

Read more
play_arrow

Домашен сладолед на четири начини

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за „Cursed“ - новата серија на Netflix

Read more
play_arrow

Неверојатен тајмлапс: Движењето на Сонцето во текот на 10 години

Read more
play_arrow

Колку кардио е потребно за да се стопат наслагите околу стомакот?

Read more
play_arrow

Аргентинците измислија бесконтактен фудбал

Read more
play_arrow

Италија: Нуркачи спасија кит заплеткан во рибарска мрежа

Read more
play_arrow

Што ќе се случи доколку пешачиме секој ден?

Read more