Како изгледа совршената жена во 2020 година?

Б.С.Б.
/ 05.11.2020 / 14:06

Како изгледа совршената жена во 2020 година? Одговорот на ова прашање го даде секс-експертката Трејси Кокс, по прилично интересна анализа.

„Да го поставев ова прашање пред 10 години ќе добиев одговори од типот „Јас сум тип кој сака добри нозе“ или „Јас сум тип кој сака добри гради“. Веројатно би се расправало за бринети и русокоси. Денес, одговорот е сосема поинаков. „Првата работа која ме привлече кај жена ми се нејзините очи“, ми напиша еден маж на Twitter кога го поставив ова прашање. „Слабата фигура не игра важна улога, како ни висината или големината на градите. Клучната работа за мене е карактерот“, додаде друг. „Всушност немам идеален тип. Сметам дека интелигентните, забавните и привлечните жени доаѓаат во сите облици, големи и бои“, напиша трет“, вели Кокс, заклучувајќи дека мажите денес не се опседнати со облини и совршен изглед, како порано.

Нашата слика за женско совршенство драматично се промени во последните 10 години отколку во претходните 100 години, пишува и National Geographic.

Се разбира мажите секогаш ќе останат заинтересирани за одредени физички особини и тоа од еволуциски причини, пишува Кокс.

„Младоликоста, широките колкови кои асоцираат на плодност, сјајната коса и чистата, нежна кожа, сето тоа асоцира на способноста на жената да забремени и храни дете кога ќе го роди. Универзалната привлечност во обликот на тело е поткрепена и во науката“, вели таа додавајќи го како пример изгледот на манекенката Кели Брук која по тие параметри е идеална.

Според студија од 2016 година на Универзитетот во Тексас, токму телото на Кели Брукс е совршено. Идеалните мерки се покажале 99-63-91, висина 168 сантиметри.

Дали во 2020 година телото на Кели се смета за совршено? И да и не.

Во текст за Daily Mail, Кокс тврди дека во 2020 година нема идеален тип на жени.

„Убавината е помалку во тоа како изгледате, а повеќе во тоа кој сте. Тоа што го зборувате, печатот на вашата личност. Нашата дефиниција на привлечно денес е многу повеќе од изгледот“, вели таа.

Друго истражување откри дека мажите повеќе сакаат жени со просечен изглед отколку „манекенски“ тип. Убавото лице секогаш е на листата желби на партнерот, оценета како поважна од доброто тело. Но, карактерот секогаш котира високо, па во 2020 година е на првото место.

Но, да не се лажеме, смета Кокс. Жените сè уште живеат по нереални стандарди за убавина, а сега прашањето е кој ги поставува? Ботоксот и пластичните операции се најпопуларни сега, а идеал за убавина се жени како сестрите Кардашијан, кои се препознатливи по естетските зафати.

„Instagram нè поттикнува на другите да ги презентираме идеалните фотографии од нашето тело и лице, да ги провлекуваме низ филтри. Поради тоа многу жени имаат проблеми со менталното здравје бидејќи не изгледаат како фотографиите кои ги гледаат на социјалните мрежи. Се приближуваме до општество во кое убавината би можела да биде многу повеќе од само физичкото. Но, сè уште не сме го постигнале целосно тоа“, вели Кокс.

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Стил

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Read more

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе