Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Со шрафцигер и други алатки во рака, Зак од JerryRigEverything реши да ѕирне во внатрешноста на лаптопот Lenovo Yoga Slim 7i Carbon.

Со вкупна тежина од 960 грама, Lenovo Yoga Slim 7i Carbon е еден од најлесните ултрабукови што Lenovo некогаш ги создал.

Со цел да ги отфрли сите сомнежи на корисникот, производителот се пофали со издржливоста на лаптопот, кој во куќиштето има комбинација од карбонски влакна и магнезиум.

Популарниот јутјубер Зек Неслон, од каналот JerryRigEverything, реши да го расклопи лаптопот и да ги потврди овие тврдења на Lenovo.

Видеото служи и како своевиден водич за лаптопот, потврдувајќи ја неговата модуларна батерија, матична плоча и мат црно систем за управување со ладењето.

Лаптопот се напојува со Intel Core i7-1260P платформа, има 13,3-инчен 2,5K 90Hz екран кој беше отстранет без никакви поголеми проблеми.

Конечно, материјалот од карбонски влакна е откриен зад панелот на екранот и металниот заден дел. Погледнете го целосниот процес на расклопување (и повторно составување) на лаптопот:

Remote video URL
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Хардвер

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Read more

Кои се најчестите причини зошто ви се прегрева лаптопот?

Read more

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Read more

Пристигнаа екраните кои истовремено се преклопуваат и се одмотуваат

Read more
 

Гик

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Читај повеќе

Зошто брзо ви се празни батеријата на телефонот?

Читај повеќе

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Читај повеќе